• Rezerwat Przyrody w Korycinach

          • W odległości 8 km od Grodziska leży pięknie położona wieś Koryciny. W 1975 roku utworzono tam rezerwat przyrody w celu zachowania naturalnego lasu, charakterystycznego dla Wyżyny Drohickiej. Można tu spotkać dęby liczące grubo ponad 300 lat. Na terenie Rezerwatu Przyrody i szkółki leśnej zlokalizowana została ścieżka edukacyjna "Dębowy las". Jej długość wynosi ok. 2,5 km. Na trasie ścieżki znajdują się tablice informacyjne, słupki tematyczne, budki lęgowe dla ptaków, pułapki feromonowe oraz miejsca przystankowe.

            Zobacz:

            Strona Nadleśnictwa Rudka

            e-przewodnik po Podlasiu 332_e-przewodnik-Podlaskie2b-pdf.pdf


             

          • Cmentarzyska wczesnosłowiańskie

          • Na przepięknie położonym wzniesieniu, za wsią Czarna Wielka, w zaciszu sosen i brzóz rozciąga się wczesnosłowiańskie cmentarzysko z ok. XII-XIII wieku, zwane "Mogiłkami". Pierwotnym pochówkiem był tu pochówek ciałopalny. W tym miejscu odkryto również ślady pochówków z XVII-XVIII wieku. Na terenie Gminy Grodzisk znajduje się kilkanaście zlokalizowanych kurhanów, cmentarzysk kurhanowych i cmentarzysk, w znacznej części zdewastowanych m.in.: Czarna Wielka, Czarna Cerkiewna, Grodzisk, Kamianki i Niewiarowo Sochy (przeczytaj więcej...), Rybałty, Aleksnadrowo, Koryciny, Makarki, Targowisk. Część obiektów poddano badaniom archeologicznym m.in. w: Aleksdrowie, Czarnej Wielkiej, Czarnej Cerkiewnej, Korycinach. Wielu nie zbadano, część rozkopała miejscowa ludność w celu pozyskania kamienia i żwiru, czy też gruntu pod uprawy. W okolicy Czarnej Wielkiej zachowało się w części 11 kurhanów z 20. odkrytych. W powiecie siemiatyckim występuje największe zagęszczenie najstarszych obiektów antropogenicznych wpisanych do rejestru zabytków archeologicznych. Jest to imponujące i wyjątkowe na Podlasiu.


            A. Bieńkowska, M. Dzik, K. Piasecka, Średniowieczne cmentarzysko w Czarnej Wielkiej stan. 1, woj. podlaskie (badania 1951-1978),  Tom 1, Białystok 2013 Przeczytaj więcej ...

            M. Dzik, Aleksandrowo, woj. podlaskie. Badania w latach 2008–2009, Przeczytaj więcej ... 

            M. Dzik, Źródła archeologiczne w badaniach nad zróżnicowaniem społeczności lokalnych w późnośredniowiecznej ziemi drohickiej,  Przeczytaj więcej ...

            Publikacje - archeologia Podlasie 


             

          • Kultura trzciniecka w Korycinach

          • Na terenie Gminy Grodzisk dokonano w ostatnich latach niezwykle interesujących odkryć archeologicznych, do których należy zaliczyć zespół podkurhanowych pochówków w Korycinach (kompleks leśny między Małyszczynem, a Olędami).  Należą one do kultury trzcinieckiej — kultura wczesnej epoki brązu, zwana Trzcinieckim Kręgiem Kulturowym. Stanowiska archeologiczne kultury trzcinieckiej obecne były na terenach centralnej, południowej i wschodniej Polski (Kujawy, Małopolska, Mazowsze, Podlasie) oraz zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi (Polesie) od 1900 do 1100 roku p.n.e. Kultura trzciniecka zwana jest kolebką Prasłowian. Nazwa kultury wywodzi się od miejscowości Trzciniec na południe od Puław. Została wprowadzona w latach trzydziestych przez J. Kostrzewskiego.


            Okres trwania kultury trzcinieckiej to jeden z najważniejszych momentów przejścia od kultur neolitycznych do rozwiniętych kultur epoki brązu. W okresie swojego największego rozkwitu obejmowała swym zasięgiem większą cześć Polski środkowej i wschodniej oraz zachodnią Ukrainę. Okres trwania kultury trzcinieckiej to okres dużej unifikacji kulturowej. Natomiast czasy jej zanikania to czasy oddziaływań kultur popielnicowych, a w konsekwencji rozwój kultury łużyckiej, która w swym najszerszym zasięgu objęła prawie całe ziemie Polski, trwając na nich niemal tysiąc lat.

            NA RUBIEŻY KULTUR BADANIA NAD OKRESEM NEOLITU I WCZESNĄ EPOKĄ BRĄZU pod redakcją Urszuli Stankiewicz i Adama Wawrusiewicza, Białystok 2011 Przeczytaj więcej ...

            Biuletyn Konserwatorski Województwa Podlaskiego, Zeszyt 15 - 16, 2010 Przeczytaj więcej ...

            http://www.ma.krakow.pl/img/materialy/MA%2039/4.pdf 


            Osadnictwo na Podlasiu w XII i XIII w. Przeczytaj więcej ....


          • Skupisko dębów w Siemionach

          • Siemionach znajduje się skupisko 56 dębów w wieku od 250 - 500 lat, będących pozostałością parku dworskiego. Jest to największe tego typu skupisko dębów w Europie. Obok leśniczówki znajduje się kaplica rzymsko-katolicka, zbudowana w 1984 roku, ufundowana przez mieszkańców wsi Siemiony.

            Przeczytaj więcej ...


             

          • Mogiła żołnierzy napoleońskich w Pobikrach

          • W Pobikrach położona jest nekropolia z okresu napoleońskiego. Na skraju wsi pochowano co najmniej 365 francuskich żołnierzy, którzy zmarli w utworzonym we wsi szpitalu polowym. W okresie 1812 - 1813 żołnierze napoleońscy wracali do kraju po klęsce kampanii rosyjskiej. 

            W 2016 roku odsłonięto Pomnik Żołnierzy Napoleońskich w obecności delegacji partnerskich miast Ciechanowca - niemieckiego Rosbach i francuskiego Saint-Germain-les-Corbeil oraz attache wojskowy Ambasady Francuskiej w Warszawie.

            Przeczytaj więcej... 

            Zobacz więcej ...

            Fot. http://podlasie24.pl/siemiatycze/region/pamiec-o-zolnierzach-napoleona-1d634.html