• Ważne ogłoszenia

          • Zajęcia w grupach: 3-latków oraz 4-latków rozpoczynają się 2 września 2024r. 

            Przedszkole pracuje od godziny 7.00 do godziny 16.00. Spotkanie organizacyjne z Rodzicami dzieci przedszkolnych w ostatnim tygodniu sierpnia. Wychowawczynie poinformują telefonicznie o terminie. Rodzice zapoznają się z obowiązującymi procedurami, a w szczególności Procedurami bezpieczeństwa w Zespole Szkół w Grodzisku mającymi na celu przeciwdziałanie, zapobieganie i zwalczanie COVID-19.


            Nauczycielki wychowania przedszkolnego: 

            • sali nr 1, grupa 3-latków p. Monika Makarska oraz p. Małgorzata Szymecka. 
            • sali nr 2, grupa 4-latków p. Beata Araszewicz oraz p. Małgorzata Szymecka.

            Śniadania oraz dwudaniowe obiady są obowiązkowe dla wszystkich dzieci, natomiast podwieczorki dla dzieci, które w przedszkolu będą przebywały do 16.00. Alergie pokarmowe, tj. nietolerancja laktozy lub glutenu itp. należy w trybie pilnym zgłaszać wychowawcy lub Dyrekcji. 


            Wszelkie pytania i uwagi odnośnie pracy przedszkola zgłaszamy bezpośrednio do Dyrekcji. To ważne, aby ewentualne problemy, niejasności wyjaśniać szybko, bez zbędnej zwłoki. Wszyscy musimy pamiętać, że dobro dzieci jest najważniejsze!!!


            Dziękujemy za zaufanie i liczymy na owocną współpracę. Otwartość w relacjach Rodzice - Wychowawczyni - Dyrekcja jest podwaliną prawidłowego rozwoju naszych pociech!

          • Rady dla Rodziców

          • Rady dla rodziców w pierwszych dniach września:

            •  Nie przeciągaj pożegnania w szatni. Pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź.
            • Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wiele wymusić. Największe nasilenie płaczu jest zawsze w dniu drugim i trzecim. Pierwszego dnia większość dzieci nie płacze - zwycięża ciekawość przedszkola.
            • Nie obiecuj: Jeśli pójdziesz do przedszkola, to coś dostaniesz (to forma przekupywania). Gdy przyjdziesz po dziecko, możesz dać mu mały prezencik. Możesz wtedy powiedzieć: Witaj, myślałam/-em o tobie. Popatrz, mam coś dla ciebie.
            •  Kontroluj to, co mówisz. Zamiast: Już możemy wracać do domu, powiedz: Teraz możemy iść do domu. To niby niewielka różnica, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk.
            • Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co się wydarzyło w przedszkolu. To powoduje niepotrzebny stres.
            • Jeśli dziecko przy pożegnaniu z mamą płacze, może warto, aby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tata.
            • Pamiętaj: żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze UŚMIECHEM!
          • Leżakowanie

          • Leżakowanie to odpoczynek i relaks

            Odpoczynek jest potrzebny kilkulatkom. Nawet gdy Państwa maluch wcześniej w domu nie spał i nie sygnalizował, że chce się wyciszyć, w przedszkolu jest nieco inaczej. Intensywnie spędzany czas, nauka, zabawa z rówieśnikami i praktycznie ciągły ruch – to kombinacja, która spowoduje, że przyda mu się chwila relaksu. Nie nastawiajmy się negatywnie, myśląc, że wychowawczynie chcą, żeby dzieci spały, by w tym czasie odpocząć. Odpoczynek jest naprawdę ważny dla rozwoju kilkulatka.

            Warto podkreślić, że nie chodzi tu tylko i wyłącznie o sen. Jeśli dziecko nie chce spać, wystarczy zapewnić mu relaksującą muzykę. To także pomoże maluchowi zregenerować siły na resztę dnia. I to w naszym przedszkolu robimy! Nie zmuszamy do spania, zachęcamy do relaksu!

            Relaks w przedszkolu kluczem do dobrego humoru

            Specjaliści od rozwoju dzieci zalecają, by rodzice i przedszkola starały się stworzyć warunki sprzyjające wyciszeniu. Pora po obiedzie jest najlepsza, ponieważ przedszkolaki są zmęczone poranną zabawą, najedzone i bardziej skłonne do tego, by odpocząć. Czas relaksu pomoże małemu organizmowi przetworzyć wszelkie nowe informacje i bodźce, które otrzymał.

            Rodzice obawiają się także poobiednich drzemek ze względu na długość i jakość snu nocnego. Panuje przekonanie, że dzieci, które śpią w dzień, wieczorem nie mogą zasnąć, budzą się w środku nocy lub wstają o świcie. Zapewne jest grupa dzieci, którym sen dzienny nie służy, dlatego nie powinno się ich zmuszać do spania. Może się jednak okazać, że maluch, który uciął sobie godzinną drzemkę, będzie bardziej zrelaksowany i łatwiej zaśnie wieczorem, a następnie bez problemu prześpi noc.

            Zrelaksowane dziecko jest mniej marudne, więc chętniej opowie Państwu o swoim dniu po wyjściu z przedszkola. Łatwiej mu też przekazywać informacje, dlatego nie będzie się denerwować, że nie umie w danej chwili przekazać tego, co dla niego ważne. Żeby odpowiednio zadbać o odpoczynek swojego malucha, należy zapewnić mu wszystkie niezbędne akcesoria oraz jak najwięcej rozmawiać z wychowawcami. Im też zależy na komforcie Państwa dziecka.

            Psycholodzy są zdania, że drzemka w czasie pobytu w przedszkolu korzystnie wpływa na dziecko. Maluch jest cały czas bardzo aktywny, uczestniczy w zajęciach organizowanych przez nauczycieli, uczy się nowych rzeczy i bawi z rówieśnikami. Po tak intensywnych zajęciach dobrze zrobi mu mała drzemka. Układ nerwowy dziecka nie jest w stanie bowiem funkcjonować na „wysokich obrotach” przez cały czas spędzony w przedszkolu.

            Dzieci, które nie robią drzemki w ciągu dnia, a mają około 2,5 do 4 lat, nie są w stanie bawić się przez 12-14 godzin dziennie. Wstając o godzinie 7.00 rano i idąc spać około 20.00, tyle godzin zabawy mają przewidziane w każdej dobie. Jeśli nie leżakują po obiedzie, stają się po południu płaczliwe, rozdrażnione, nerwowe i trudno im się na czymkolwiek skupić.

            Leżakowanie w przedszkolu jest ważne dla rozwoju malucha. Nawet jeśli w domu nie robił sobie drzemki, w placówce może być tak zmęczony, że zechce iść spać. Podczas godziny lub półtorej leżakowania w przedszkolu dzieci mogą posłuchać kołysanek lub włączonej z magnetofonu spokojnej, relaksującej muzyki. Najtrudniej jest przyzwyczaić się do drzemki tym dzieciom, które w domu nie są jej nauczone. Rodzice mogą powielić przykład z przedszkola i samemu kłaść malucha o jednakowej porze w te dni, w które nie chodzi na zajęcia do placówki przedszkolnej.

          • „Prośba dziecka do Mamy i Taty”

          •    - Nie wchodź ze mną do sali

            (pomyślę, że tak będzie zawsze)

            - Nie przedłużaj rozstania

            (będę myślał, że masz dużo czasu)

            - Nie obiecuj, że zaraz wrócisz

            (bo stracę do Ciebie zaufanie)

            - Zaufaj moim Paniom

            (ja wtedy też im zaufam)

            - Uśmiechnij się, daj buziaka

            (wspólnie sobie poradzimy).

          • Do rodziców

          • „Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć, nauczyłem się  w przedszkolu – o tym jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat.”  ROBERT FULGHUM

             

             Co mogą zrobić rodzice, aby przygotować dziecko do przedszkolnego startu? 

            • Należy postarać się przedstawić dziecku przedszkole w sposób pozytywny i pełen entuzjazmu, zachowując umiar i naturalność.
            • Stopniowo dostosowywać rytm dnia dziecka do rytmu panującego  w przedszkolu.
            • Jeśli dotąd dziecko nigdy nie rozstawało się z rodzicami, warto poświęcić czas i wysiłek, aby przed przedszkolną rozłąką mogło mieć kontakt z inną osobą dorosłą (zapewniając dziecku pełne bezpieczeństwo). Dobrze, aby podczas ćwiczenia rozłąki z rodzicami, była to ta sama osoba.
            • Warto zapewnić dziecku kontakty z innymi rówieśnikami.

                  Należy zastanowić się, z czym dziecko nie potrafi samo się uporać. Gdy maluch jest karmiony, ubierany, wysadzany na nocnik, wożony w wózku to znaczy jest traktowany poniżej swoich możliwości. Rodzice powinni pamiętać, aby nie ulegać pokusie wyręczania i zastępowania malca we wszystkich czynnościach. Można natomiast towarzyszyć dziecku w próbach samodzielności, zapewniając go o swojej gotowości do pomocy. Następnie stopniowo wycofywać się z prostych czynności, aby dziecko samo mogło doświadczać sukcesu, przekonać się o swoich możliwościach, uwierzyć w siebie i stać się bardziej niezależnym.

            • O aktywny udział maluszka w przygotowaniach można zadbać kupując wspólnie z nim pościel i piżamę  – taką, która podoba się jemu (ulubiony kolor, wzór). Wspólnie też wybrać przytulankę, która będzie mu towarzyszyć.
            • W dniu inauguracji najcenniejszy dla dziecka jest spokój jego rodziców. Dlatego wieczorem poprzedniego dnia można razem naszykować sprawdzone wcześniej ubranie, opowiedzieć dziecku, jak będzie wyglądał jego dzień od przebudzenia i postarać się, aby tak było. Rano wstać na tyle wcześnie, aby spokojnie wykonać rutynowe czynności.
            • Do przedszkola wyjść nie w ostatniej chwili, konkretnie powiedzieć dziecku, kiedy będzie odebrane, np. „po obiedzie”, a nie „za chwilkę”. Koniecznie dotrzymać obietnicy. Pożegnanie powinno być krótkie i niezależnie od okoliczności nie powinno trwać wiele dłużej.
            • Jeżeli rodzice zapisują dziecko na 8–godzinny pobyt w przedszkolu, powinni poinformować o leżakowaniu swoją pociechę. Argumenty przemawiające za rezygnacją z leżakowania w początkowym okresie pobytu dziecka w przedszkolu dotyczą przede wszystkim zminimalizowania obciążenia organizmu dziecka długotrwałym przebywaniem w nowych warunkach. Czasami rodzice nie mogą odbierać dziecka po obiedzie. Ma ono szansę poznać cały rozkład dnia w przedszkolu od początku przebywania w nim. Wówczas leżakowanie jest jego normalnym punktem. Unika się w ten sposób adaptacji rozłożonej na dwa kroki. Niezależnie od podjętej decyzji w tej kwestii, należy pamiętać o konsekwencji; rozpaczającego dziecka nie uspokajać obietnicą wcześniejszego odebrania, jeśli nie zamierza się tego zrealizować. Maluszek zawsze powinien wiedzieć, czy będzie leżakował, czy  nie.
            • Dziecko wprowadzone w błąd, oszukane, traci wątłą cierpliwość, pokładane w rodzicach zaufanie, a rodzice ryzykują zupełne zniechęcenie go do leżakowania albo nawet do przedszkola. 
          • Harmonogram dnia

          • 7.00-8.15- schodzenie się dzieci, działalność dowolna w sali, zabawy w kącikach zainteresowań

            8.15-8.30- zabawa ruchowa z wybranym elementem ruchu

            8.30-8.45- czynności higieniczne przed śniadaniem

            8.45-9.00- śniadanie- praca nad kulturalnym spożywaniem posiłków, prawidłowe posługiwanie się sztućcami

            9.00- 9.15- czynności higieniczne po śniadaniu: korzystanie z toalety, mycie zębów, uczenie dzieci samodzielności

            9.15- 9.35- zajęcia dydaktyczno- wychowawcze z dominacją działalności umysłowej, ruchowej, plastycznej, muzycznej prowadzone z dziećmi chętnymi- z całą grupą lub
            w małych zespołach w sali lub na powietrzu- wycieczki

            9.35- 10.30- zabawy dowolne pod kierunkiem nauczyciela, spacery, pobyt na świeżym powietrzu, spotkanie z żywym teatrem, spotkania z ciekawymi ludźmi, czytanie bajek, rozmowy indywidualne i w grupie

            10.30- 10.45- czynności samoobsługowe przed obiadem

            10.45- 11.15- obiad: praca nad kulturalnym spożywaniem posiłków, prawidłowe posługiwanie się sztućcami

            11.15- 11.30- czynności higieniczne po obiedzie, korzystanie z toalety, mycie zębów, uczenie dzieci samodzielności

            11.30- 12.10- czynności opiekuńcze, organizacyjne, czas dobrowolnie zagospodarowany przez nauczyciela

            12.10- 12.20- czynności samoobsługowe w łazience

            12.20-13.50- odpoczynek; słuchanie muzyki, słuchanie bajek

            13.50- 14.05- czynności higieniczne i samoobsługowe przed podwieczorkiem

            14.05- 14.20- podwieczorek

            14.20- 16.00- zabawy dowolne, praca indywidualna, rozchodzenie się dzieci 

          • Wyprawka przedszkolaka

          • WYPRAWKA:

            - obuwie na zmianę (antypoślizgowe, na rzepy lub wkładane)

            - szczoteczka, kubek (podpisany)

            - pościel, piżama (powinna być w worku- NIE W REKLAMÓWCE)

            - miś do spania (jeżeli dziecko śpi z maskotką)

            - ubrania na zmianę (spodenki, koszulka, majteczki, rajstopki lub skarpetki- spakowane w reklamówkę i zostawione w szatni)


            - woda lub sok do picia- NIEGAZOWANE (codziennie w plecaku)