Aktualności projektowe
Informacje o zajęciach dodatkowych, planowane działania oraz ważne ogłoszenia!
Rok szkolny 2019/2020
Wyjazdy edukacyjne:
Zapraszamy uczniów z klas IV - VIII szkoły podstawowej do udziału w zaplanowanych w projekcie wyjazdach edukacyjnych. Rekrutacja rusza 25 lutego 2020r. Po złożeniu deklaracji uczestnictwa Komisja rekrutacyjna wyłoni listę zrekrutowanych. Zgody rodziców na udział w wyjeździe ostatecznie zamkną proces rekrutacji. Kryteria rekrutacji są dostępne w Regulaminie rekrutacji na rok szkolny 2019/2020.
- Warsztaty programowe komputerów i robotów, matematyki stosowanej zorganizowane na Politechnice Białostockiej oraz zajęcia w Centrum Przyrodniczym Uniwersytetu w Białymstoku dla uczniów klas VI-VIII szkoły podstawowej, 3 wyjazdy jednodniowe / 06.03.2020r., 13.03.2020r. (piątki), 14.03.2020r. (sobota)
- Wyjazd edukacyjny Zielona szkoła – Dolny Śląsk i Karkonosze dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej, 1 wyjazd czterodniowy / 5 - 8.05.2020r.
- Zajęcia labolatoryjne w Centrum Nauki Kopernik i Centrum Badań Jądrowych oraz zajęcia z języka angielskiego dla uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej, 1 wyjazd dwudniowy / 20 - 21.05.2020r.
- Wyjazd edukacyjny na Warmię i Mazury dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej, 1 wyjazd dwudniowy - w trakcie organizacji
Zajęcia dodatkowe:
W dniach 2 - 13 września 2019r. miała miejsce rekrutacja na zajęcia dodatkowe dla uczniów i uczennic Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Grodzisku, do pomocy stypendialnej dla najzdolniejszych uczniów i uczennic oraz na szkolenia dla kadry pedagogicznej.
Zorganizowano różnorodne zajęcia łącznie dla 30 grup uczennic i uczniów z klas IV - VIII SP:
- Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze w zakresie języka angielskiego dla uczniów szkoły podstawowej - 4 gr. 32 ucz.
- Zajęcia dodatkowe rozwijające w zakresie języka angielskiego dla uczniów szkoły podstawowej - 4 gr. 32 ucz.
- Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z zakresu matematyki dla uczniów szkoły podstawowej - 9 gr. 45 ucz.
- Zajęcia rozwijające postawę przedsiębiorczą u uczniów szkoły podstawowej - 4 gr. 20 ucz.
- Zajęcia rozwijające kompetencje uczniów z matematyki w oparciu o metodę eksperymentu w klasie VII - VIII szkoły podstawowej - 2 gr. 12 ucz.
- Zajęcia rozwijające kompetencje uczniów w zakresie nauk przyrodniczych w oparciu o metodę eksperymentu (chemia) w klasie VII - VIII szkoły podstawowej - 1 gr. 6 ucz.
- Zajęcia rozwijające kompetencje uczniów w zakresie nauk przyrodniczych w oparciu o metodę eksperymentu (biologia) w klasie VII - VIII szkoły podstawowej - 1 gr. 6 ucz.
- Zajęcia rozwijające kompetencje uczniów w zakresie nauk przyrodniczych w oparciu o metodę eksperymentu (geografia) w klasie VII - VIII szkoły podstawowej - 1 gr. 6 ucz.
- Zajęcia rozwijające kompetencje uczniów w zakresie nauk przyrodniczych w oparciu o metodę eksperymentu (fizyka) w klasie VII - VIII szkoły podstawowej - 1 gr. 6 ucz.
- Zajęcia rozwijające kompetencje uczniów z przyrody w oparciu o metodę eksperymentu (szkoła podstawowa) - 1 gr. 8 ucz.
- Zajęcia dodatkowe rozwijające kompetencje cyfrowe uczniów szkoły podstawowej - 2 gr. 16 ucz.
Zobacz rozkład zajęć projektowych Rozklad_zajec_unijnych_20192020.pdf
Stypendia naukowe:
Projekt zakłada przyznanie pomocy stypendialnej dla najzdolniejszych uczennic i uczniów szkoły podstawowej. W ramach Zadania 4. Zapewnienie pomocy stypendialnej dla uczniów zdolnych, Działanie 1. Wpłata stypendiów dla uczniów uzdolnionych w drodze rekrutacji zgodnie z kryteriami projektowymi wyłoniono 20 uczniów i uczennic. Dyrektor Zespołu Szkół w Grodzisku wydał decyzje, które stały się podstawą do wypłacania stypendiów wskazanym przez komisję rekrutacyjną uczennicom i uczniom, którzy złożyli stosowne dokumenty. Stypendia będą przelewane na konta rodziców stypendystów i będą wypłacane w okresie od września 2019 roku do czerwca 2020 roku tj. przez 10 miesięcy.
W dniach 2 - 13 września 2019 roku odbyła się rekrutacja na rok szkolny 2019/2020.
Szkolenia kadry pedagogicznej Wrzesień 2019
W dniach 20 - 26 września 2019 roku miały miejsce w budynku Zespołu Szkół w Grodzisku 4 szkolenia kadry pedagogicznej przeprowadzone przez firmę zewnętrzną Pracownia Rozwiązań Szkoleniowo-Terapeutycznych. Anna Polak z Białej Podlaskiej. Wszyscy nauczyciele otrzymali certyfikaty oraz materiały ćwiczeniowe.
Tematyka szkoleń:
W ramach Zadania 5. Doskonalenie umiejętności kompetencji zawodowych nauczycieli w zakresie stosowanych metod i form organizacyjnych sprzyjających kształtowaniu i rozwijaniu kompetencji kluczowych u uczniów, Działanie 1. Szkolenie doskonalące teoretycznie i praktycznie kadrę pedagogiczną sprzyjające kształtowaniu i rozwianiu kompetencji kluczowych u uczniów zorganizowano 2 szkolenia:
21 września 2019r. - Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów w zakresie posługiwania się językiem obcym (1 szkolenie) - 6 nauczycieli języków obcych;
25 września 2019r. - Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów w zakresie myślenia matematycznego i naukowego z zakresu nauk matematyczno – przyrodniczych (1 szkolenie) - 13 nauczycieli przedmiotów przyrodniczych, matematyki i informatyki.
W ramach Zadania 10. Podnoszenie kompetencji cyfrowych nauczycieli wszystkich przedmiotów w zakresie korzystania z narzędzi TIK oraz włączenia tych narzędzi do nauczania przedmiotowego, Działanie 1. Szkolenie kadry pedagogicznej w zakresie wykorzystania narzędzi TIK w nauczaniu przedmiotowym zorganizowano:
20 i 26 września 2019r. - Szkolenia kadry pedagogicznej w zakresie wykorzystywanie narzędzi TIK w nauczaniu przedmiotowym (2 szkolenia dla 2 grup 18-osobowych) - 36 nauczycieli różnych specjalności.
Rok szkolny 2018/2019
Zgodnie z założeniami projektu pt.: „Radość w nauce – podniesienie jakości oferty edukacyjnej w Zespole Szkół w Grodzisku na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych i życiowych uczniów” w pierwszej połowie września 2018 roku przeprowadzono rekrutację na różnorodne formy wsparcia.
W dniach 3 - 14 września 2018 roku miała miejsce rekrutacja:
- uczennic i uczniów na zajęcia dodatkowe,
- nauczycieli i nauczycielek na szkolenia,
- uczniów i uczennic w celu udzielenia pomocy stypendialnej.
Na terenie szkoły rozmieszczono plakaty promujące projekt i jego ofertę edukacyjną. Nauczyciele i nauczycielki na zajęciach edukacyjnych i godzinach wychowawczych zachęcali do wzięcia udziały w projekcie. Zaproszenie do włączenia się w projekt zamieszczono na stronie internetowej szkoły www.zegrodzisk.pl. Został opracowany regulamin rekrutacji i uczestnictwa w różnych formach wsparcia. Dyrektor Zespołu Szkół w Grodzisku zarządzeniem powołał komisję rekrutacyjną, która zgodnie z założonymi w projekcie kryteriami przeprowadziła rekrutację. Na posiedzeniu komisji które miało miejsce 14 września 2018 roku wyłoniono spośród chętnych, którzy złożyli formularze zgłoszeniowe do projektu, zakwalifikowanych na poszczególne zajęcia zgodnie z założeniami projektu. Wsparciem objęto 198 uczniów i uczennic klas IV - VIII szkoły podstawowej oraz klas III gimnazjum. Uczestnicy zajęć złożyli formularze zgłoszeniowe oraz stosowne oświadczenia. Zajęcia realizowane są według tygodniowego rozkładu. rozklad_17.09.2018_projekt(1).pdf
Do realizacji zajęć dodatkowych zaangażowano własny personel na zasadzie wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe zgodnie z obowiązującymi przepisami oświatowymi. Nauczycielki i nauczyciele przygotowali programy nauczania i tematykę zajęć zatwierdzone przez Dyrektora. Przeprowadzili testy diagnozujące oraz opracowali analizy w celu przygotowania w przyszłości ewaluacji zajęć. Realizacja zajęć udokumentowana jest w dziennikach.
Zorganizowano następujące zajęcia dodatkowe:
Zorganizowano różnorodne zajęcia łącznie dla 32 grup uczennic i uczniów z klas IV - VIII SP oraz III G:
- Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze w zakresie języka angielskiego dla uczniów gimnazjum - 1 gr. 8 ucz.
- Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze w zakresie języka angielskiego dla uczniów szkoły podstawowej - 3 gr. 24 ucz.
- Zajęcia dodatkowe rozwijające w zakresie języka angielskiego dla uczniów szkoły podstawowej - 3 gr. 24 ucz.
- Zajęcia dodatkowe rozwijające w zakresie języka angielskiego dla uczniów gimnazjum - 1 gr. 8 ucz.
- Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z zakresu matematyki dla uczniów gimnazjum - 2 gr. 10 ucz.
- Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z zakresu matematyki dla uczniów szkoły podstawowej - 10 gr. 50 ucz.
- Zajęcia rozwijające postawę przedsiębiorczą u uczniów szkoły podstawowej - 3 gr. 15 ucz.
- Zajęcia rozwijające postawę przedsiębiorczą u uczniów gimnazjum - 1 gr. 5 ucz.
- Zajęcia rozwijające kompetencje uczniów z matematyki w oparciu o metodę eksperymentu w klasie III gimnazjum - 1 gr. 6 ucz.
- Zajęcia rozwijające kompetencje uczniów w zakresie nauk przyrodniczych w oparciu o metodę eksperymentu (chemia) w klasie III gimnazjum - 1 gr. 6 ucz.
- Zajęcia rozwijające kompetencje uczniów w zakresie nauk przyrodniczych w oparciu o metodę eksperymentu (biologia) w klasie III gimnazjum - 1 gr. 6 ucz.
- Zajęcia rozwijające kompetencje uczniów w zakresie nauk przyrodniczych w oparciu o metodę eksperymentu (geografia) w klasie III gimnazjum - 1 gr. 6 ucz.
- Zajęcia rozwijające kompetencje uczniów w zakresie nauk przyrodniczych w oparciu o metodę eksperymentu (fizyka) w klasie III gimnazjum - 1 gr. 6 ucz.
- Zajęcia rozwijające kompetencje uczniów z przyrody w oparciu o metodę eksperymentu (szkoła podstawowa) - 1 gr. 8 ucz.
- Zajęcia dodatkowe rozwijające kompetencje cyfrowe uczniów gimnazjum - 1 gr. 8 ucz.
- Zajęcia dodatkowe rozwijające kompetencje cyfrowe uczniów szkoły podstawowej - 1 gr. 8 ucz.
Szkolenia nauczycieli
W dniach 26 - 27 września 2018 roku miały miejsce w budynku Zespołu Szkół w Grodzisku 4 szkolenia kadry pedagogicznej przeprowadzone przez firmę zewnętrzną Pracownia Rozwiązań Szkoleniowo-Terapeutycznych. Anna Polak z Białej Podlaskiej. Wszyscy nauczyciele otrzymali certyfikaty oraz materiały ćwiczeniowe.
Tematyka szkoleń:
W ramach Zadania 5. Doskonalenie umiejętności kompetencji zawodowych nauczycieli w zakresie stosowanych metod i form organizacyjnych sprzyjających kształtowaniu i rozwijaniu kompetencji kluczowych u uczniów, Działanie 1. Szkolenie doskonalące teoretycznie i praktycznie kadrę pedagogiczną sprzyjające kształtowaniu i rozwianiu kompetencji kluczowych u uczniów zorganizowano 2 szkolenia: Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów w zakresie posługiwania się językiem obcym (1 szkolenie) - 6 nauczycieli języków obcych; Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów w zakresie myślenia matematycznego i naukowego z zakresu nauk matematyczno – przyrodniczych (1 szkolenie) - 13 nauczycieli przedmiotów przyrodniczych, matematyki i informatyki.
W ramach Zadania 10. Podnoszenie kompetencji cyfrowych nauczycieli wszystkich przedmiotów w zakresie korzystania z narzędzi TIK oraz włączenia tych narzędzi do nauczania przedmiotowego, Działanie 1. Szkolenie kadry pedagogicznej w zakresie wykorzystania narzędzi TIK w nauczaniu przedmiotowym zorganizowano Szkolenie kadry pedagogicznej w zakresie wykorzystywanie narzędzi TIK w nauczaniu przedmiotowym (2 szkolenia dla 2 grup 18-osobowych) - 36 nauczycieli różnych specjalności.
Zakup narzędzi TIK oraz utworzenie wewnątrzszkolnej sieci komputerowej
We wrześniu 2018 roku w drodze przetargu nieograniczonego zgodnie z Ustawą Prawo Zamówień Publicznych zakupiono narzędzia TIK.
W ramach Zadania 8. Wyposażenie dwóch pracowni Informatycznych w niezbędne narzędzia TIK do realizacji programów nauczania, w tym zapewnienie odpowiedniej infrastruktury sieciowo-usługowej, Działanie 1. Utworzenie wewnątrzszkolnej sieci komputerowej utworzono wewnątrzszkolną sieć komputerową: okablowanie strukturalne z osprzętem, robocizna, opracowanie projektów technicznych, konfiguracja, zakup serwera plików NAS, UPS, rutera z kontrolerem WLAN na potrzeby wewnątrzszkolnej sieci komputerowej.
W ramach Działania 2. Zakup wyposażenia do dwóch międzyszkolnych pracowni informatycznych w niezbędne narzędzia TIK zakupiono 40 komputerów przenośnych typu laptop z systemem operacyjnym, 40 pakietów oprogramowania biurowego oraz pakiet antywirusowy na potrzeby wyposażenia dwóch międzyszkolnych pracowni informatycznych. Dodatkowo w Działaniu 3. Usługa administrowania zakupionym w ramach projektu sprzętem i urządzeniami przez okres trwania projektu zapewniono stałą opiekę administratora.
Zakup pomocy dydaktycznych oraz wyposażenia szkolnych pracowni
W sierpniu i wrześniu 2018 roku w drodze rozeznania rynku oraz przetargu nieograniczonego zakupiono pomoce dydaktyczne oraz wyposażenie szkolnych pracowni.
Sala nr 40 / W ramach Zadania 2. Zajęcia na rzecz kształtowania i rozwijania u uczniów kompetencji kluczowych w zakresie matematyki, Działanie 1. Zakup pomocy dydaktycznych do prowadzenia zajęć z matematyki zakupiono 37 szt. pomocy dydaktycznych: program multimedialny do nauki geometrii w szkole podstawowej i gimnazjum - 1 szt., kalkulatory proste dla uczniów z podstawowymi funkcjami - 25 szt., szkieletowe modele ostrosłupów i graniastosłupów - 5 szt., przyrząd do demonstracji powstawania brył - 1 szt., zestaw do porównywania objętości: bryły geometryczne transparentne do pomiaru objętości 10 szt. - 5 szt. W ramach Zadania 6. Zakup wyposażenia szkolnych pracowni w narzędzia do nauczania przedmiotów przyrodniczych i matematyki, Działanie 4. Doposażenie istniejącej międzyszkolnej pracowni matematycznej zakupiono zestaw interaktywny: tablica interaktywna i projektor krótkoogniskowy oraz rolety okienne.
Sala nr 13 / W ramach Zadania 6. Zakup wyposażenia szkolnych pracowni w narzędzia do nauczania przedmiotów przyrodniczych i matematyki, Działanie 1. Doposażenie istniejącej międzyszkolnej pracowni przyrodniczej zakupiono 61 szt. pomocy i wyposazenia szkolnych pracowni: lupy - szt. 15, lornetka - szt. 10, teleskop - szt. 1, zestaw preparatów mikroskopowych do przyrody - szt. 1, taśma miernicza - szt. 5, stoper - szt. 5, termometr z sondą - szt. 5, termometr zaokienny - szt. 5, waga elektroniczna - szt. 1, waga szalkowa - szt. 1, zestaw przyrządów do obserwacji pogody - szt. 1, zestaw podstawowych obwodów elektrycznych - szt. 1, modele do budowy cząsteczek - szt. 10. Zakupiono zestaw interaktywny: tablica interaktywna i projektor krótkoogniskowy. W ramach Zadania 7. Kształtowanie kompetencji uczniów w zakresie przedmiotów przyrodniczych i matematyki poprzez nauczanie metodą eksperymentu, Działanie 1. Zakup pomocy dydaktycznych do prowadzenia zajęć przyrodniczych w szkole podstawowej i przedmiotów przyrodniczych w gimnazjum (biologia, geografia, chemia) zakupiono 190 szt. wyposażenia pracowni: różnorodne globusy szt. 77, mapy i plansze - 34 szt., nawigacja satelitarna – 1 sz., Atlas geograficzny. Gimnazjum. Klasy 1-3 – 15 szt., Ilustrowana encyklopedia skał i minerałów – 7 szt., Fauna polski. Atlas zwierząt chronionych – 4 szt., Niezwykłe miejsca świata – 4 szt., Skarby UNESCO: Polska – 4 szt., Alpy. Album – 4 szt., mapy i plansze – 34 termohigrometr elektroniczny – urządzenie do pomiaru wilgotności – 1 szt., barometr termometr zegar – urządzenie mierzy czas, temperaturę i wysokość ciśnienia atmosferycznego – 1 szt., deszczomierz – 7 szt., kompas na rękę – 25 szt., kolekcja skał magmowych 12 szt. – 3 zestawy, kolekcja skał osadowych – 12 szt. – 3 zestawy oraz zestaw rolet okiennych.
Sala nr 36 / W ramach Zadania 6. Zakup wyposażenia szkolnych pracowni w narzędzia do nauczania przedmiotów przyrodniczych i matematyki, Działanie 2. Doposażenie międzyszkolnej pracowni matematyczno-fizycznej zakupiono 42 szt. wysposażenia pracowni: waga szalkowa z tworzywa + odważniki - szt. 1, waga elektroniczna - szt.1, wskaźnik laserowy - szt. 1, zasilacz prądu stałego - szt. 5, miernik uniwersalny - szt. 5, żarówki z oprawką - szt. 10, zestaw siłomierzy - szt. 3, izolowane przewody - szt. 10, lusterko wklęsło - wypukłe (2 sztuki w zestawie) - szt. 1, palnik spirytusowy - szt. 5 oraz zestaw rolet okiennych.
Sala nr 24 / W ramach Zadania 6. Zakup wyposażenia szkolnych pracowni w narzędzia do nauczania przedmiotów przyrodniczych i matematyki, Działanie 3. Doposażenie pracowni biologiczno-chemicznej zakupiono 169 szt. wyposazenia pracowni: mikroskopy szkolne cyfrowe - 10 szt., mikroskop stereoskopowy - 3 szt., szkiełka nakrywkowe - 2 szt., pierwotniaki - 10 sztuk preparatów mikroskopowych przedstawiających budowę pierwotniaków - 1 szt., skalpel jednoczęściowy - 10 szt., zestaw narzędzi preparacyjnych - 1 zestaw, szalka do barwienia, kwasoodporna - 15 szt., stoper cyfrowy - 1 szt., kolby 500 ml - 10 szt., zlewka 100 ml - 10 szt., lupa - 15 szt., lornetka - 15 szt., skóra, model blokowy - 1 szt., serce, 2-częściowe - model do studiowania anatomii serca z komorami, przedsionkami, żyłami i aortą - 7 szt., tułów Premium - szczegółowa prezentacja kręgosłupa, głowy, płuc, serca itp. - 1 szt., dygestorium - 1 szt., elektrody grafitowe – zestaw - 1 zestaw, fartuchy lab. - 15 szt., okulary ochronne - 15 szt., statyw – w skład zestawu wchodzą elementy, które odpowiednio ze sobą łączone tworzą zestaw pomocniczy do demonstracji doświadczeń w pracowniach szkolnych - 1 szt., pipety - 5 szt., termometry lab. - 5 szt., tabela rozpuszczalności plansza - 1 szt. W ramach Zadania 7. Kształtowanie kompetencji uczniów w zakresie przedmiotów przyrodniczych i matematyki poprzez nauczanie metodą eksperymentu, Działanie 1. Zakup pomocy dydaktycznych do prowadzenia zajęć przyrodniczych w szkole podstawowej i przedmiotów przyrodniczych w gimnazjum (biologia, geografia, chemia) zakupiono 13 szt. wyposażenia pracowni oraz zestaw rolet okiennych.
W drodze powyższych zakupów poczyniono oszczędności. Po uzyskaniu zgody Urzędu Marszałkowskiego zakupiono: 4 UPS-y, switch, drukarkę wielofunkcyjną oraz dwie szafy-wózki mobilne mające zapewnić bezpieczne przemieszczanie zakupionych komputerów, które są wykorzystywane na zajęciach dodatkowych.
Wsparcie stypendialne
Projekt zakłada przyznanie pomocy stypendialnej dla najzdolniejszych uczenennic i uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjum. W ramach Zadania 4. Zapewnienie pomocy stypendialnej dla uczniów zdolnych, Działanie 1. Wpłata stypendiów dla uczniów uzdolnionych w drodze rekrutacji zgodnie z kryteriami projektowymi wyłoniono 20 uczniów i uczennic z obu szkół. Dyrektor Zespołu Szkół w Grodzisku wydał decyzje, które stały sie podstawą wypłacania stypendiów wskazanym przez komisję rekrutacyjną uczennicom i uczniom naszych szkół, którzy złożyli stosowne dokumenty. Stypendia są przelewane na konta rodziców stypendystów i będą wypłacane w okresie od września 2018 roku do czerwca 2019 roku tj. przez 10 miesięcy. We wrześniu 2019 roku odbędzie się kolejna rekrutacja na nowy rok szkolny.
Obsługa projektu
Obsługą projektu zajmują się:
Kierownik projektu - Dyrektor Zespołu Szkół w Grodzisku mgr Mariusz Marcin Gawrysiuk
Koordynator projektu - Wicedyrektor Zespołu Szkół w Grodzisku mgr Barbara Beata Goławska
Koordynator ds. finansów - główna księgowa projektu mgr Lucyna Moczulska
Inspektor ds. płac - mgr Marta Przystupa
Do zrealizowania w najbliższym czasie...
Szkolenia dla kadry pedagogicznej w dniach 20 - 26 wrześńia 2019r.
Postępowanie w trybie zasady konkurencyjności na wyłonienie wykonawcy, który zorganizuje: wyjazdy uczniów na zajęcia programowania, dwudniową wycieczkę do Warszawy oraz czterodniową na Dolny Śląsk i Karkonosze.