• Obchody Dnia Ziemi

          • 23 kwietnia 2024 roku, w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi 2024 odbył się konkurs wiedzy przyrodniczo-ekologicznej.

          • Konkurs piosenki angielskiej

          • W sobotę 20 kwietnia 2024r. odbyła się XII Edycja Konkursu Poezji i Piosenki Angielskiej w Ciechanowcu. Do udziału w wydarzeniu zgłosiły się szkoły z trzech powiatów, w tym siemiatyckiego, wysokomazowieckiego oraz bielskiego. Wśród uczestników było 9 uczniów recytujących poezję angielską oraz 15 uczniów śpiewających piosenki. Dwie uczennice naszej szkoły wystąpiły wokalnie. Amelia Radziszewska z klasy VIIb zaśpiewała liryczny i piękny utwór Laufey pt. ‘From the start’ zdobywając II miejsce. Jej koleżanka z klasy VIII Weronika Zaremba zaśpiewała równie pięknie utwór Zoe Wees pt.‘Conrol’ zdobywając dyplom uczestnika. Uczennice do występu przygotowała i opiekę podczas wyjazdu sprawowała nauczycielka języka angielskiego - pani Agnieszka Kalinowska-Baczewska.

             

          • Wyjazd na koncert klas VI i VIII

          • 19 kwietnia uczniowie klas VI i VIII uczestniczyli w koncercie Muzyki Filmowej, której wykonawcami byli uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Muzycznej im. W. Kilara w Siemiatyczach. Publiczność miała  okazję wysłuchać utworów instrumentalnych oraz wokalnych  do znanych filmów, wierszy i bajek. Wystarczy wymienić Titanica, Piratów z Karaibów, Kaczkę Dziwaczkę. Na podkreślenie zasługuje fakt, że wśród występujących artystów była znaczna grupa uczniów z naszej szkoły. Wyjazd przygotowały wychowawczynie klas, panie Danuta Maria Bronicka i Agnieszka Kalinowska-Baczewska.

          • Zawody sportowe w Ostrożanach

          • 18 kwietnia 2024 roku - M. Godun, R. Chlebińsli

          • Konkurs wiedzy pożarniczej

          •      17 kwietnia 2024 r. w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Siemiatyczach odbyły się eliminacje powiatowe XLVI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem ,,Młodzież Zapobiega Pożarom”. W turnieju wzięło udział 20 uczniów ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z terenu powiatu siemiatyckiego.
            Konkurs był przeprowadzony w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-IV SP, V-VIII SP oraz szkoły ponadpodstawowe. W konkursie z naszej szkoły wzięli udział w kat. I-IV: Zygmunt Borzym  i Bartłomiej Boratyński z klasy IV a; w kat. V-VIII: Zuzanna Koczewska z kl. VII b, Dominik Poniatowski z kl. VII a i Jakub Wojciuk z kl. VIII.
            W turnieju wiedzy pożarniczej uczestnicy musieli wykazać się wiedzą w formie pisemnej (rozwiązanie testu z pytaniami) oraz ustnej (zestaw 3 pytań). W I grupie wiekowej (I-IV) z części pisemnej nasi uczniowie Zygmunt Borzym i Bartłomiej Boratyński zajęli I miejsce zaznaczając w teście 15 poprawnych odpowiedzi na możliwych 30.
            W II grupie wiekowej (V-VIII) uczniowie nasi zajęli miejsce IV i kolejne. Jury wyłoniło po 3 laureatów z poszczególnych grup wiekowych. W I grupie wiekowej I miejsce zajął uczeń Zygmunt Borzym z SP w Grodzisku. Uczniowie z dwóch pierwszych miejsc z każdej grupy wiekowej będą  reprezentować powiat siemiatycki na Eliminacjach Wojewódzkich Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Eliminacje powiatowe zostały zorganizowane przez Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Siemiatyczach przy współpracy z Komendą Powiatową PSP w Siemiatyczach. Wszyscy uczestnicy otrzymali kubki okolicznościowe, natomiast laureaci trzech pierwszych miejsc z każdej grupy wiekowej otrzymali nagrody rzeczowe, ufundowane przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku. Uczniów przygotował i towarzyszył im podczas konkursu pan Mikołaj Godun.

          • 81 rocznica wybuchu Powstania w Gettcie Warszawskim

          • 17 kwietnia 2024 roku odbył się uroczysty apel z okazji 81 rocznicy wybuchu Powstania w Gettcie Warszawskim. Apel przygotowali uczniowie klasy VIII pod kierunkiem nauczycieli: pani Danuty Bronickiej, pana Jana Dula, pana Jacka Hecolda. Chór tradycyjnie przygotował pan Mariusz Obrycki.

          • Spotkanie uczniów klasy VIII z przedstawicielami szkoły w Ostrożanach

          • 15 kwietnia 2024 roku odbyło się spotkanie uczniów klasy VIII z przedstawicielami szkoły ponadpodstawowej w Ostrożanach. Celem spotkania było przedstawienie uczniom oferty edukacyjnej tamtejszej szkoły. Spotkanie zorganizowała Dyrekcja.

          • Pasowanie na przedszkolaka

          • 12 kwietnia 2024 roku odbyło się pasowanie dzieci z młodszych grup przedszkolnych - 2,5 i 3latków oraz 4latków - na przedszkolaka.

            Uroczystość miała miejsce na sali gimnastycznej. Przybyli zaproszeni Rodzice aby być świadkami tego doniosłego wydarzenia. Dzieci przygotowane przez wychowawczynie, panie Beatę Araszewicz i Monikę Makarską, zaprezentowały występ artystyczny po czym złożyły uroczyste przyrzeczenie. Następnie miało miejsce pasowanie "magicznym ołówkiem", którego dokonała wicedyrektor - pani Dorota Kobus. Na pamiątkę wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy i słodkie niespodzianki od Dyrekcji. Zwieńczeniem był słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców.

          • II miejsce uczennic klasy VIII w konkursie "Masterchef Ostrożany" 

          • 12.04.2024r. odbył się konkurs "Masterchef Ostrożany". Organizatorem był Zespół Szkół Rolniczych im. W. Witosa w Ostrożanach. Celem konkursu było pobudzenie zainteresowań tematyką żywności, racjonalnego odżywiania oraz promocja zdrowia.

            W konkursie udział wzięły uczennice klasy VIII - Luiza Antonowicz, Magdalenia Kryńska oraz Weronika Zaremba. Na początek dziewczęta miały za zadanie napisać test dotyczący różnorodnych diet. Następnie, w części praktycznej, wykonywały sushi na podstawie podanego przepisu. Było to niełatwe zadanie,  ale każda z drużyn mogła liczyć na wsparcie asystentów. Dziewczęta dbały o porządek i zasady bezpieczeństwa.

            Nasze uczennice zdobyły II miejsce w konkursie. W nagrodę otrzymały zestaw słuchawek bezprzewodowych. Gratulujemy dziewczętom i życzymy kolejnych sukcesów.

            Uczennice do konkursu przygotowały Panie Sylwia Niewarowska i Marta Wisłocka

          • Konkursy w Rudce - dwa drugie miejsca dla uczennic i uczniów klasy VIII.

          • 11 kwietnia 2024r odbyły się dwa konkursy w ZSCKR im. Krzysztofa Kluka w Rudce.

            Pierwszy z nich to już VI edycja Regionalnego Konkursu Gastronomicznego "Śniadanie Daje Moc". Jego celem było wykształcenie wśród młodzieży szkolnej zainteresowania tematyką gastronomii, kultywowanie tradycji i regionalnych a także rozwijanie pomysłowości i kreatywności. Uczennice klasy VIII Luiza Antonowicz i Weronika Zaremba miały do wykonania trzy zadania: wiosenną sałatkę, wiosenną kompozycję kwiatową oraz nakrycie stołu do "wiosennego śniadania". Dziewczęta wykazały się niezwykłą kreatywnością i zaangażowaniem. Zajęły II miejsce.

            Kolejny konkurs to "Moja Rola", którego clem było rozwijanie wśród uczniów zainteresowań rolniczych, zdobywanie rolniczej wiedzy branżowej, pobudzanie twórczego myślenia i pomysłowości, kształtowanie wśród uczniów postawy uczciwej rywalizacji, a także rozbudzenie ich kreatywności. Uczniowie klasy VIII - Paweł Jaszczołt i Tymoteusz Wilgatek wykazali się dużą wiedzą w zakresie ropoznawania roślin uprawnych, znajomości sprzętu i urządzeń wykorzystywanych w produkcji rolniczej, skojarzeń dotyczących produkcji zwierzęcej. Chłopaki również zajęli II miejsce w konkursie.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

            Uczniów do konkursu przygotowały Panie - Marta Wisłocka i Sylwia Niewiarowska.

          • Wyjazd integracyjny klasy VIIb

          • 10 kwietnia 2024 roku, uczniowie klasy VIIb, wraz z wychowawczynią - panią Joanną Bagińską-Bindas - wyjechali do Kłopot Bujnów. Celem przedsięwzięcia była integracja zespołu klasowego. W pięknych, wiosennych okolicznościach przyrody zjedli kiełbaski z ogniska i wspólnie spędzili czas.

          • Spotkanie uczniów klasy VIII z panem dzielnicowym

          • 26 marca 2024 roku odbyło się spotkanie uczniów klasy VIII z dzielnicowym - aspirantem sztabowym, panem Piotrem Iwaniukiem.
            Tematem spotkania było szeroko pojęte bezpieczeństwo w Internecie.

          • Pierwszy Dzień Wiosny

          • Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole został zorganizowany w następującym porządku:

            Oddziały przedszkolne 5 i 6-latków oraz klasy I - III spędziły ten dzień w Ziołowym Zakątku w Korycinach.

            Uczniowie klas IV - VIII:

            - 4 i 5-lekcyjna zawody rekreacyjne "Ninja Warrior" dla klas IV - V,

            - 4 i 5-lekcyjna projekcja filmu dla klas VI - VIII na II piętrze,

            - 6 i 7-lekcyjna zawody rekreacyjne "Ninja Warrior" dla klas VI - VIII,

            - 6 i 7-lekcyjna projekcja filmu dla klas IV - V na II piętrze.

            Rada Rodziców przygotowała wszystkim słodkie przekąski. Za organizację konkurencji sportowych i seansu filmowego odpowiedzialni byli opiekunowie Samorządu Uczniowskiego: panie Izabela Lewkowska i Joanna Bagińska-Bindas oraz nauczyciele wychowania fizycznego: panowie Mikołaj Godun i Roland Chlebiński.

          • II miejsce w Powiatowym Konkursie Nauk Przyrodniczych

          • 13 marca odbył się finałowy etap  Powiatowego Konkursu Nauk Przyrodniczych pod patronatem Starosty Powiatu Siemiatyckiego Marka Bobla.

            Konkurs skierowany był do uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych, a jego celem było poszerzenie wiedzy  umiejętności uczniów z zakresu naauk przyrodniczych.

            Do etapu finałowego z naszej szkoły zakwalifikowali się uczniowie z klasy VIII - Maja Twarowska oraz Tymoteusz Wilgatek. Konkurs obejmował wiedzę z zkresu biologii, chemii, geografii i fizyki.

            Tymoteusz Wilgatek został laureatem konkursu - zajął II miejsce.

            Wręczenie nagród odbyło się podczas Dni Otwartych LO im. KEN w Siemiatyczach. 

          • Szkolny Konkurs Ortograficzny

          • 13 marca odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny.  W tym roku brało w nim udział 25. uczniów klas IV – VIII.

            Uczestnicy mieli za zadanie napisać dyktando konkursowe. Zwycięzcą okazał się Dawid Zaleski z klasy VI. Drugie miejsce zajęła Ania Wojciuk z V a, trzecie natomiast – Julia Wojciuk z VII b.

            Zwycięzcom gratulujemy i jednocześnie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu.

          • Dni otwarte w siemiatyckim Liceum Ogólnokształcącym im. KEN

          • 20 marca 2024 roku odbyły się Dni Otwarte w siemiatyckim Liceum Ogólnokształcącym im. KEN-a.
            Uczestniczyli w nich uczniowie klasy VIII z naszej szkoły. Celem wydarzenia było przede wszystkim zaprezentowanie oferty edukacyjnej potencjalnym uczniom. W programie znalazła się także część artystyczna i zwiedzanie szkoły. Wyjazd przygotowała wychowawczyni - pani Danuta Bronicka. Opiekę sprawowała także pedagog - pani Sylwia Niewiarowska.

          • Młodsze oddziały przedszkolne w "Stacji Zabawa"

          • 18 marca 2024 roku, dzieci z oddziałów przedszkolnych 2,5 i 3-latków oraz 4-latków, wyjechały do Siemiatycz. W programie wyjazdu znalazła się zabawa w "Stacji Zabawa" oraz jedzenie pizzy w DaGrasso. Wyjazd przygotowały wychowawczynie, panie Beata Araszewicz i Monika Makarska. Opiekę podczas wyjazdu dodatkowo sprawowały panie: Joanna Bagińska-Bindas i Sylwia Niewiarowska.

          • Kiermasz Palm Wielkanocnych

          • Szkolne Koło Wolontariatu w dniu 17.03 2024 r zorganizowało kiermasz palm wielkanocnych przy kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grodzisku. Wszystkie piękne i kolorowe palmy wykonali uczniowie naszej szkoły. Zebrana kwota ze sprzedaży  zostanie przeznaczona na cele charytatywne.

          • Czy energetyki dają energię

          • 14 marca 2024 roku miało miejsce spotkanie uczniów klas VI - VIII z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Siemiatyczach. Tematem spotkania był wpływ napojów energetycznych na organizm młodego człowieka. Spotkanie odbyło się w kontekście wprowadzonego zakazu sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży do lat 18. 

          • Bieg „Tropem Wilczym”

          • Dnia 03.03.2024r. uczniowie klas VI- VIII i nauczyciele wychowania fizycznego z naszej szkoły wzięli udział w biegach na dystansie 1963 m. Biegi zorganizowane były z okazji Pamięci Żołnierzy Wyklętych- „Tropem Wilczym” przygotowane przez Fundację Wolność i Demokracja pod patronem lokalnym Powiatu Siemiatyckiego i Gminy Perlejewo.

            Każdy uczestnik biegu otrzymał pamiątkową koszulkę. Zawodnicy, którzy ukończyli bieg otrzymali medale. Na zakończenie wszyscy biorący udział mogli ogrzać się przy ognisku częstując się kiełbaskami z ogniska, grochówką z kotła oraz ciepłą herbatą.

            Opiekunami wyjazdu byli nauczyciele wychowania fizycznego: Roland Chlebiński i Izabela Lewkowska.

          • X Spartakiada Piłki Halowej Szkół Podstawowych

          • Dnia 1 marca 2024 r. drużyna chłopców z klasy VII a i VIII uczestniczyła w X Spartakiadzie Piłki Halowej Szkół Podstawowych o Puchar Dyrektora ZS CKR w Rudce.

            Skład drużyny z SP w Grodzisku:  Derewońko Mateusz VII a, Porzeziński Maciej VIII, Trusiak Kuba VIII, Nagórny Alan VIII, Wilgatek Tymoteusz VIII, Kosk Mateusz VII a, Babulewicz Mateusz VII a.

                   Były to eliminacje przedfinałowe, w których wzięły udział, oprócz naszej, następujące drużyny: SP Brańsk, SP Topczewo, SP Domanowo, SP Holonki.

            Do finału zakwalifikowały się drużyny z SP Brańsk oraz z SP Topczewo. Uczestniczących w zawodach przygotował i sprawował opiekę podczas wyjazdu nauczyciel wychowania fizycznego - pan Mokołaj Godun.

          • Szkolny Dzień Sportów Walki

          • 1 marca 2024r. odbył się Dzień Sportów Walki. Celem wydarzenia było rozbudzanie w dzieciach i uczniach potrzeby aktywności fizycznej w myśl powiedzenia: "W zdrowym ciele, zdrowy duch!".

            W wydarzeniu wzięły udział wszystkie oddziały, zarówno przedszkolne - 5 i 6-latków oraz I - VIII ze szkoły podstawowej. Zajęcia poprowadził instruktor sportów walki - pan Andrzej Nowaczuk z Siemiatycz. Organizacją wydarzenia zajęła się wicedyrektor - pani Dorota Kobus.

          • Od pola do stołu - warsztaty dla uczniów klasy 8

          • 27 lutego uczniowie klasy VIII wzięli udział w warsztatach gastronomiczno-rolniczych w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudce. 

            W czasie trwania warsztatów kulinarnych nasi uczniowie, pod kierunkiem młodzieży z klas gastronomicznych, wykonywali domowy fast food, który później wszyscy mogli degustować. Warsztaty rolnicze były nie mniej emocjonujące - można było przejechać się ciągnikiem, odwiedzić nowoczesne klasopracownie oraz nauczyć się obsługiwać drona. Na koniec dnia zwiedziliśmy nowoczesny internat a chętni uczniowie mogli postrzelać na wirtualnej strzelnicy.

            Opiekę nad uczniami w czasie wyjazdu sprawowały wychowawca klasy VIII Danuta Bronicka oraz pedagog szkolny Sylwia Niewiarowska.

             

          • V b znów zachwyca talentami aktorskimi  

          •  

            Od połowy lutego dziewczęta z klasy V b z własnej inicjatywy przygotowywały tajemnicze przedsięwzięcie dla reszty klasy i nauczycielki języka polskiego Agnieszki Mędryckiej. Okazała się nim inscenizacja „Roszpunki” w uwspółcześnionej wersji według scenariusza napisanego przez Joasię Niewiarowską.

                           Wzorem roku ubiegłego uczennice udzieliły gościnnych występów dzieciom z klas 0-III oraz młodszym grupom przedszkolnym, wywołując wiele pozytywnych emocji. W baśniowe role wcieliły się: Natalia Radziszewska, Wiktoria Kosińska, Zofia Boguszewska, Asia Godun i oczywiście Asia Niewiarowska w funkcji narratora a zarazem reżysera minispektaklu.

                           Dziękujemy za gościnność wszystkim, którzy nas przyjęli, a Pani Joannie Jaszczołt za okazaną pomoc. Już planujemy kolejny występ w przyszłym roku.

          • Spotkanie klasy VI z panem dzielnicowym

          • 28 lutego 2024 roku odbyło sie spotkanie uczniów klasy VI z dzielnicowym - aspirantem sztabowym panem Piotrem Iwaniukiem. Tematem spotkania było cyberbezpieczeństwo oraz konsekwencje niewłaściwego korzystania z sieci. 

          • Spotkanie z "człowiekiem orkiestrą".

          • Dnia 21 lutego 2024 roku szkołę odwiedził wyjątkowy człowiek. Wielki pasjonat muzyki, który pomimo podeszłego wieku z pasją przemierza placówki oświatowe aby rozbudzać ciekawość dzieci i młodzieży światem muzyki. 

            Pan Roman Brochocki z Sokołowa Podlaskiego nie ukończył żadnej szkoły muzycznej. Wszystkiego nauczył się sam. Z powodzeniem gra na wielu instrumentach muzycznych i prezentuje ich budowę i historię. Ma niepowtarzalny dar dobrego kontaktu ze słuchaczami, co daje obopulną przyjemność ze spotkania. 

            Spotkania miały miejsce na sali gimnastycznej w trzech grupach wiekowych. Oddziały przedszkolne, klasy I - IV oraz klasy V - VIII. Za organizację spotkania odpowiadała Dyrekcja.

             

             

          • Wyjazd dzieci z grup 0 a, 0 b, 0 c na Pocahontas

          • 16.02.2024 r. oddziały przedszkolne 0a, 0b i 0c wyjechały do Siemiatyckiego Ośrodka Kultury na przedstawienie teatralne pt. "Pocahontas". Organizatorem przestawienia był Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa. Opiekę podczas wyjazdu sprawowały wychowawczynie grup: Paulina Szerejko, Kinga Kosk- Moczulska, Marlena Moczulska. 

          • Dzielnicowy w klasie VII b

          • 16 lutego klasa VII b gościła Pana Piotra Iwaniuka, Dzielnicowego naszej Gminy. Tym razem pogadanka dotyczyła problemu bezpieczeństwa uczniów w Internecie. Jest to jedna z wielu akcji które w lutym i marcu będą odbywać się w naszej szkole z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu.

          • Ciekawa lekcja języka polskiego w klasie VIII

          • W czwartek 15 lutego 2024 uczennice i uczniowie z klasy 6 przygotowali literacką niespodziankę dla swoich koleżanek i kolegów z klasy 8. Wspólnie z nauczycielką języka polskiego, Agnieszką Wasilczuk, przedstawili  ósmoklasistom prezentację o Adamie Mickiewiczu, a  następnie przeczytali balladę "Powrót taty". Głośne czytanie zawierało też elementy inscenizacji. 

            Na koniec wszyscy uczestnicy wydarzenia mogli sprawdzić swoją wiedzę w quizie o Adamie Mickiewiczu. Każda poprawna odpowiedź na konkursowe pytanie była nagradzana oryginalną niespodzianką, np. ołówkiem Adama Mickiewicza czy uściskiem dłoni zbójcy z ballady. 

            Spotkanie zwieńczył mały poczęstunek i wspólna fotosesja.

            W wydarzeniu wzięła udział Pani Dyrektor Beata Goławska i nauczyciel wychowania fizycznego - Pan Roland Chlebiński.

            Ósmoklasiści ucieszyli się z tak niestandardowej powtórki do egzaminu i obiecali wkrótce zaprosić swoich młodszych kolegów na równie ciekawe wydarzenie, którego tym razem to oni będą organizatorem.

          • Powiatowy Turniej Piłki Nożnej

          • 14.02.2024 r. drużyna chłopców z naszej szkoły uczestniczyła w Powiatowym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Drohiczyna. Turniej rozgrywany był systemem ,,każdy z każdym”. Każda drużyna rozegrała po 6 meczów.

                  Skład drużyny z naszej szkoły: Ksawery Gołębiewski – V a, Paweł Twarowski V a, Gabriel Tararuj V a, Dawid Kosiński V b, Maciej Kozakiewicz – V b, Piotr Rękawek – IV a, Dawid Zaleski – VI, Jakub Olszewski – VI, Patryk Kamiński – VI, Jakub Łuniewski – VI. 

            W turnieju uczestniczyło 7 zespołów: SP Grodzisk, SP Siemiatycze, SP Mielnik, SP Dziadkowice, SP Szerszenie, SP Drohiczyn: drużyna dziewcząt i drużyna chłopców.

                  Drużyna z naszej szkoły zajęła IV miejsce po zwycięskich meczach z drużynami z SP Mielnik, z SP Szerszenie i drużyną dziewcząt z SP Drohiczyn. 

            Uczniów przygotował i opiekę podczas wyjazdu sprawował nauczyciel wychowania fizycznego - pan Mikołaj Godun.

          • Kiermasz walentynkowych słodkości

          • We wtorek 13 lutego kolejny raz Rada Rodziców przygotowała wspaniały kiermasz słodkości. Tym razem można było zakupić walentynkowe lizaki, gofry, muffinki, ciasta i ciasteczka. Akcja jak zwykle cieszyła się ogromym powodzeniem. Wszystkie słodkości zostały sprzedane. Akcja była dopełnieniem sprzedaży kartek walentynkowych, czyli także dochód z akcji przeznaczony został na doposażenie świetlicy szkolnej.

          • Walentynkowa akcja Rady Rodziców

          • 12 lutego w poniedziałek ucznoiwie całej szkoły mogli zakupić piękne kartki walentynkowe. Akcja odbyła się z inicjatywy Rady Rodziców pod kierownictwem Pani Agnieszki Derewońko. Celem akcji było zgromadzenie środków na zakup dywanów i puff na świetlicę szkolną.

          • Walentynki

          • Dnia 12 lutego 2024r. w naszej szkole odbyła się zabawa integracyjna z okazji Walentynek. Na pierwszej godzinie lekcyjnej wśród uczniów klas I-III oraz IV- VIII zostało przeprowadzone losowanie serc walentynkowych. Zadaniem każdej osoby było w czasie przerw odszukać wśród innych uczniów osobę, która wylosowała serce z identycznym obrazkiem. Uczniowie klas I-III mieli za zadanie odszukać pary pomiędzy sobą, a uczniowie klas IV- VIII między sobą. Pierwsze 20 par z klas I-III oraz pierwsze 20 osób z klas IV-VIII, które odnalazły swoją parę i zgłosili się do opiekunek Samorządu Uczniowskiego otrzymali słodki upominek w postaci czekolady.

            W tym roku szkolnym nie zabrakło również skrzynki walentynkowej. Od poniedziałku 12 lutego do wtorku 13 lutego na korytarzu była wystawiona skrzynka walentynkowa, do której uczniowie mogli wrzucać kartki lub upominki. 14 lutego w dniu Walentynek obowiązywał kolor czerwony lub różowy. Samorząd Uczniowski wcielił się w listonosza, który doręczał kartki i upominki walentynkowe do adresatów.

            Nad organizacją i przebiegiem zabaw integracyjnych czuwały opiekunki samorządu uczniowskiego: Joanna Bindas- Bagińska i Izabela Lewkowska

          • Zebranie z rodzicami

          • 11 lutego 2024 odbyło się ogólne zebranie z rodzicami. Pierwsza część spotkania odbyła się na sali gimnastycznej. Następnie rodzice uczniów uczestniczyli w zebraniach z wychowawcami.

          • Występ w Drohiczynie

          • 27 stycznia 2024r. - wyjazd uczniów występujących w przedstawieniu Jasełkowym na spotkanie opłatkowe Kół Misyjnych Diecezji Drohiczyńskiej do Drohiczyna; wyjazd zorganizowała katechetka, pani Joanna Jaszczołt. Dodatkowo opiekę sprawowała pani Agnieszka Kalinowska-Baczewska. Za oprawę muzyczną widowiska odpowiadał pan Mariusz Obrycki.

          • Dzień Babci i Dziadka

          • Na głowie srebro a w sercu złoto... - to najkrótsza definicja naszych kochanych Dziadków i Babć.

            19 stycznia do naszej szkoły licznie przybyli zaproszeni goście. To z okazji święta Babci i Dziadka odbyły sie występy dzieci z oddziałów przedszkolnych 5 i 6latków oraz klas I - III. Wnuczęta z wielkim zaangażowaniem wystąpiły w przygotowanym pod czujnym okiem wychowawczyń repertuarze. Przybyli Dziadkowie i Babcie z dumą i łezką wzruszenia w oku oglądali występy dzieci.

            W wydarzeniu uczestniczył także dzielnicowy - aspirant sztabowy pan Piotr Iwaniuk. Skierował swoje słowa przestrogi do seniorów, aby uczulić na procedery przestępcze skierowane do osób starszych.

          • Charytatywny kiermasz

          • 18 stycznia 2024r. odbył się charytatywny kiermasz ciast i słodkości zorganizowany przez Radę Rodziców.

            Celem akcji była pomoc rodzinie, która straciła dom w wyniku pożaru. Dzieci z tej rodziny uczęszczają do naszej szkoły, stąd tym większa potrzeba serca aby pomóc w potrzebie. Rodzice sprzedawali słodkości i ciasto na terenie szkoły ale i w miejscowych zakładach pracy. Zgromadzone pieniądze zostały wpłacone na konto bankowe, z którego środki przeznaczone będą na odbudowę spalonego domu.

          • Wycieczka w nagrodę

          •  

            17 stycznia uczniowie klas VIIa i VIII od swoich wychowawców otrzymali nagrodę za pracę w I półroczu.

             

            Panie Dorota Agnieszka Koziak i Danuta Maria Bronicka zorganizowały dla swoich wychowanków wyjazd na basen do Siedlec. Przedsięwzięcie miało być nie tylko nagrodą za pracę ale też motywacją do dalszego rozwoju.

          • Choinka noworoczna

          • 16 stycznia 2024r. odbyła się noworoczna zabawa choinkowa dla dzieci i uczniów Zespołu Szkół w Grodzisku.

            Odziały przedszkolne i klasy I - III bawiły się od rana. Zatrudniona firma zapewniła dzieciom szereg atrakcji. Były dmuchane zamki, zamykanie w bańce, popcorn, postacie z Krainy Lodu i wieke innych atrakcji. Oczywiście nie mogło zabraknąć Mikołaja, który i tym razem nie zawódł.

            Uczniowie klas IV - VIII bawili się na dyskotece w godzinach 13.00 - 17.00.

          • Koncert noworoczny w wykonaniu Orkiestry Straży Pożarnej z Siemiatycz

          •  
            12 stycznia 2024r. odbył się koncert noworoczny na sali gimnastycznej dla chętnych uczniów. W skład orkiestry wchodzą uczniowie szkoły muzycznej im. Wojciecha Kilara w Siemiatyczach, do której uczęszczają również nasi uczniowie. W programie koncertu były utwory muzyki rozrywkowej o tematyce świątecznej i nie tylko. Był to już drugi taki koncert w naszej szkole.  Za organizację koncertu odpowiadała wicedyrektor Dorota Kobus.

          • Spotkanie uczniów klas I - III z panem dzielnicowym.

          •  12 stycznia 2024r. odbyło się spotkanie uczniów klas I – III z panem dzielnicowym - Piotrem Iwaniukiem - na korytarzu na parterze na temat „Bezpiecznych ferii”. Podczas spotkania uczniowie przypomnieli sobie zasady bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych jak i w różnych sytuacjach życia codziennego. Pan dzielnicowy zachęcił dzieci do udziału w konkursie plastyczno-filmowym.

          • Szkolna Wigilia 2023

          • 21 grudnia 2023r. cała społeczność szkolna zebrała się na sali gimnastycznej na Szkolnej Wigilii.

            Ten dzień jest zawsze wyczekiwany i celebrowany. Odświętne ubrania, zaproszeni goście, podniosła atmosfera i świąteczne dekoracje tworzą niepowtarzalny klimat. Jesełka przygotowała katechetka - pani Joanna Jaszczołt. Za oprawę muzyczną odpowiadał nauczyciel muzyki - pan Mariusz Obrycki. Wystąpili uczniowie klas IVb i Vb oraz Karol Rytel z klasy III. Szkolny chór skupił największe talenty muzyczne naszej szkoły. Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych 4-latków i 6-latków - panie Beata Araszewicz i Marlena Gaworek - przygotowały występ swoich wychowanków. Dopełnieniem całości było tradycyjne podzielenie się opłatkiem i prosforą Dyrekcji i księży z przedstawicielami wszystkich grup społeczności szkolnej tj.: z uczniami, nauczycielami, pracownikami obsługi szkoły i przedstawicielami Rady Rodziców.

          • Konkurs kolęd 

          • 20 grudnia 2023r. odbył się Konkurs Kolęd dla oddziałów przedszkolnych 5 i 6latków oraz uczniów klas I - III.

            Organizatorką konkursu była pani katechetka - Joanna Jaszczołt. Zadanie konkursowe polegało na zaśpiewaniyu kolędy lub pastorałki. Uczestnicy prezentowali swoje talenty wokalne na tle pieknej, świątecznej scenografii, która przeniosła nas w magiczny klimat Świąt Bożego Narodzenia. Decyzją komisji konkursowej wszyscy artyści zostali nagrodzeni.

             Jury przyznało pierwsze miejsca i nagrodziło upominkami uczniów:

            • Julia Dmitruk kl. Ib
            • Ewa Radziszewska kl. Ib
            • Katarzyna Sak kl. IIb
            • Luiza Stankiewicz kl. IIb
            • Marcelina Zaremba kl. IIb
            • Zofia Niewiarowska kl. III
            • Karol Rytel kl. III
            • Nicola Klebanowska kl. III

            wyróżnieni:

            • Dominik Niewiarowski kl. Ib
            • Eliza Leszko kl. 0 b
            • Julia Mazur kl. 0b
            • Zofia Leończuk kl. 0b
            • Anna Marczuk kl. 0b
            • Aleksandra Mędrycka kl. 0b
            • Joanna Sak kl. 0b
            • Róża Rękawek kl. 0c
            • Lena Nieroda kl. 0c
            • Ala Zalewska kl. 0c
            • Fabian Kryński kl. 0c

             

          • Weekend cudów - czyli finał Szlachetnej Paczki

          • 16 grudnia 2023r. opiekunki szkolnego Koła Wolontariatu - panie Joanna Jaszczołt i Agnieszka Kalinowska-Baczewska, przewiozły podarunki dla wybranej rodziny do tzw. magazynu.

            Kuchenka gazowa, ubrania, pościel i inne potrzebne rzeczy pojechały do magazynu znajdującego się w Hajnówce. Stamtąd trafiły już bezpośrednio do rodziny, która tych rzeczy potrzebowała. Rzeczy zakupione zostały z pieniędzy zebranych 5 grudnia podczas "akcji pieczenia gofrów", przeznaczonej na ten cel. Był to ostatni etap naszego udziału w tegorocznej - już XXIII - edycji Szlachetnej Paczki.

          • Klasy IV - VI poznają historię teatru

          • 14 grudnia 2023r. uczniowie klas IV - VI obejrzeli przedstawienie teatralne pod tytułem: "Teatralne ABC" w Bielskim Domu Kultury.


            Spektakl to propozycja podzielenia się wiedzą na temat historii teatru, pokazania jego form, zaplecza, odsłaniając tajniki gry aktorskiej. Zamierzeniem twórców było przedstawienie różnych sposobów przenoszenia sztuki na scenę: od teatru lalek poprzez teatr cieni, poantomimę, do aktora w żywym planie. Wyjazd przygotowały polonistki: panie Agnieszka Mędrycka i Helena Balejko. Opiekę podczas wyjazdu sprawowali wychowawcy klas.

          • Klasy I - III w Brzechwolandii

          • 14 grudnia 2023r. uczniowie z klas I - III wzięli udział w przedstawieniu teatralnym pod nazwą: "Brzechwolandia" w Bielskim Domu Kultury.

            Było to przedstawienie w oparciu o twórczość Jana Brzechwy dedykowaną dzieciom. Przedstawienie wystawił Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Wyjazd przygotowały wychowawczynie klas I - III. Dodatkowo opiekę sprawowała pani bibliotekarka - Maria Owsieniuk i pedagog Sylwia Niewiarowska.

          • Spotkanie pana dzielnicowego z najstarszymi uczniami

          • 11 grudnia 2023r. odbyło się spotkanie dzielnicowego, aspiranta sztabowego - pana Piotra Iwaniuka z uczniami klas VIIa i VIII. Tematem spotkania było bezpieczeństwo w sieci. Uczniowie mieli okazję usłyszeć o potencjalnych zagrożeniach czyhających w sieci oraz o konsekwencjach stosowania cyberprzemocy. 

          • Mikołajki - kulturalnie, rozrywkowo, owocowo

          • Jedni od Mikołaja "dostali" seans filmowy w kinie, inni cieszyli się z "mikołajkowej stylizacji" a jeszcze inni z niespodzianek, prezencików oraz innych owocowych smakołyków.

            Tegoroczne Mikołajki oddziały przedszkolne 2,5 i 3latków i 4latków spędziły wyjazdowo, na seansie filmowym w kinie w Siedlcach. Oddziały 5 i 6latków spędziły ten dzień w sali zabaw - Wesolandii w Siemiatyczach, gdzie odzwiedził ich Mikołaj. Klasy IVa, Va i Vb - wyjechały do kina w Siedlcach. Wyjazdy zorganizowali wychowawcy. Uczniowie pozostałych klas spędzili ten dzień w szkole - co nie oznacza, że ominęły ich atrakcje. Tutaj też był Mikołaj, który wszystkich obdarował owocami, prawie wszyscy przywdziali mikołajowe stroje bądź gażety, przygrywała nam świąteczna muzyka a przy choince - można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

          • Szlachetna Paczka 2023

          • Zmieniamy świat na dobre

            To właśnie robimy. Codziennie. Od 2001 roku. Trudno krócej opisać cel naszych działań, naszą misję i wartości. Szlachetna Paczka jest jednym z największych programów społecznych w Polsce. Łączymy ze sobą tych, którzy chcą pomagać z tymi, którzy najbardziej potrzebują wsparcia.

            Nasi Wolontariusze i Wolontariuszki docierają do Rodzin w potrzebie w całej Polsce, poznają ich trudności i decydują o najlepszej formie pomocy. Darczyńcy przygotowują indywidualną pomoc na podstawie opisu Wolontariusza lub Wolontariuszki. A my łączymy ludzi i tworzymy rozwiązania, dzięki którym konkretny człowiek może pomagać konkretnemu człowiekowi. Zespół Szkół w Grodzisku tradycyjnie włączył się w akcję. 5 grudnia 2023r. chętni nauczyciele czynni jak i pani nauczycielka emerytowana, upiekli gofry na ten cel. Zebrane pieniądze pozwolą na zakup rzeczy potrzebnych wybranej z bazy danych rodzinie. Koordynatorką akcji na terenie naszej szkoły była pani Joanna Jaszczołt.

          • Zawody sportowe w halową piłkę nożną

          • 1 grudnia 2023r. odbyły się Mistrzostwa Powiatu w piłce nożnej w Ostrożanach. Uczestniczyło w nich 6 drużyn z sześciu szkół podstawowych: SP Grodzisk, SP 3 Siemiatycze, SP Dziadkowice, SP Drohiczyn, SP Mielnik oraz SP Szerszenie. Drużyny z poszczególnych szkół zostały rozstawione po 3 na dwie grupy. Po rozgrywkach systemem ,,każdy z każdym” w każdej grupie po dwa zwycięskie zespoły przechodzą do półfinałów. Nasza drużyna wywalczyła 5 miejsce po wygranym meczu 2:0 z drużyną z SP Szerszenie. Skład drużyny chłopców SP Grodzisk: Ksawery Gołębiewski V a, Oliwier Leszko V a, Paweł Twarowski V a, Dawid Zaleski VI, Jakub Olszewski VI, Patryk Kamiński VI, Maciej Kozakiewicz V b, Konrad Bujno IV b, Piotr Rękawek IV a. Drużynę przygotował i sportowcom towarzyszył nauczyciel wychowania fizycznego - pan Mikołaj Godun.

          • Szkolne Andrzejki

          • Tegoroczna zabawa Andrzejkowa w naszej szkole miała dwie odsłony. 22 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował wróżby i zabawy na łączniku szkolnym. Było to przyjemnym przerywnikiem w zajęciach szkolnych. Od godziny 14.30 rozpoczęła sie dyskoteka dla uczniów klas IV - VIII. Podczas zabawy opiekę sprawowało 9 nauczycieli.

            27 listopada Andrzejki obchodzili młodsi uczniowie z klas I - III oraz oddziałów przedszkolnych 5 i 6latków. W klasach i na korytarzach zagościł świat rodem z baśni - bowiem takie przebrania przywdziały dzieci. Były poczęstunki, zabawy i oczywiście tańce. Przeniesienie w świat bajkowych postaci dał dzieciom dużo frajdy.

             

          • Dzień Misia

          • 24 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Misia Pluszowego.

                Skoro święto misia, to nie mogło zabraknąć też miodu. A jak miód, to i pszczoły
            oraz pszczelarz. Tego dnia gościliśmy w szkole pana Stanisława Morzego, który przybliżył uczniom klas 0-III tajniki  życia pszczół, produkcji miodu oraz zawodu pszczelarza. Buzie najmłodszych nie zamykały się z zainteresowania podczas słuchania ciekawostek oraz oglądania rekwizytów służących do pracy pszczelarza. Był też czas na zabawy ruchowe, quizy i różne zadania wykonywane przez przedstawicieli wszystkich zaproszonych klas.
            Uwieńczeniem uroczystości było czytanie przez panią Dyrektor Barbarę Beatę Goławską
            -przebraną w strój Tygryska -fragmentu lektury „Kubuś Puchatek”. Uśmiechy długo tego dnia nie schodziły wszystkim z twarzy, bo każdy przecież ma swojego ulubionego misia. Dzień Pluszowego Misia przygotowały panie wychowawczynie oddziałów przedszkolnych, klas I- III oraz panie bibliotekarki.

          • Charytatywny kiermasz ciast zorganizowany przez Radę Rodziców

          • W rękach trzymamy wyrok – w sercach nadzieję❗️ Pomóż nam ocalić synka!

            Na ten dramatyczny apel zrospaczonych Rodziców odpowiedziała Rada Rodziców przy Zespole Szkół w Grodzisku. W dniu 28 listopada 2023r. zorganizowała charytatywny kiermasz ciast i słodkości na rzecz chorego, 3letniego Tymka, walczącego z guzem mózgu. Drogie leczenie jest szansą, którą dobrzy ludzie chcą Mu dać. Zaangażowani przedstawiciele Rady Rodziców nie tylko w naszej szkole sprzedawali przygotowane specjały, ale też w miejscowych urzędach, instytucjach, w pobliskim Ziołowym Zakątku, czy też w szkole w Ostrożanach. Zebrano pokaźną kwotę, która zostanie niezwłocznie przekazana Rodzicom Tymka na jego leczenie .

          • Halowe zawody lekkoatletyczne

          •      24 listopada 2023r., w Ostrożanach, odbyły się zawody w dwóch kategoriach wiekowych: klasy V – VI oraz klasy IV i młodsi w następujących konkurencjach:

            - w biegu na 60 m,

            - w trójskoku,

            - w rzucie piłką lekarską 1 kg w przód zza głowy,

            - w biegu na 600 m.,

            - w biegu sztafetowym 4 x 200 m.

                 Nasi uczniowie uzyskali następujące wyniki:

            - III miejsce w sztafecie 4 x 200 m. – drużyna dziewcząt klas IV i młodsze w składzie: Stępkowska Hanna, Chlebińska Joanna, Zaleska Karolina i Rokicka Karolina,

            - II miejsce w sztafecie – drużyna chłopców klas IV i młodsi w składzie: Piotr Rękawek, Borzym Zygmunt, Przesław Jakub i Bujno Konrad,

            - II miejsce w sztafecie – drużyna dziewcząt klas V – VI w składzie: Dmitruk Julia, Kryńska Paulina, Izdebska Paulina i Żoch Amelia,

            - I miejsce w sztafecie – drużyna chłopców klas V – VI w składzie: Kosiński Dawid, Zaleski Dawid, Olszewski Jakub i Pampuch Damian,

            - Zaleska Karolina: III miejsce w trójskoku,

            - Pampuch Adam: II miejsce w trójskoku i III miejsce w rzucie piłką lekarską,

            - Rękawek Piotr: I miejsce w rzucie piłką lekarską, II miejsce w biegu na 600 m.,

            - Borzym Zygmunt: III miejsce w biegu na 60 m.,

            - Kosiński Dawid: III miejsce w biegu na 600 m.,

            - Zaleski Dawid: I miejsce w rzucie piłką lekarską, I miejsce w trójskoku, I miejsce w biegu na 600 m.,

            - Kozaczuk Ksawery: II miejsce w rzucie piłką lekarską, III miejsce w trójskoku.

                 Na koniec rywalizacji sportowej uczniowie zostali nagrodzeni medalami i dyplomami za pierwsze trzy miejsca. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele wychowania fizycznego: panowie Roland Chlebiński i Mikołaj Godun.

          • Oddziały 5 i 6latków na teatrzyku

          • 23 listopada 2023r., dzieci z oddziałów przedszkolnych 5 i 6latków, wyjechały na przedstawienie teatralne pod tytułem: "Kopciuszek". Odbyło się ono w Siemiatyckim Ośrodku Kultury, a przygotował je Katolicki Teatr Edukacyjny z Krakowa. Wyjazd przygotowała pani: Paulina Szerejko. Opiekę podczas wyjazdu sprawowały także: pani Elżbieta Gibulska i Maria Owsieniuk.

          • Najstarsi uczniowie na przedstawieniu teatralnym

          • 23 listopada 2023r., uczniowie klas VIIa, VIIb i VIII, obejrzeli przedstawienie teatralne pod tytułem: "Dziady". Odbyło się ono w Siemiatyckim Ośrodku Kultury, a przedstawił je Katolicki Teatr Edukacyjny z Krakowa. Wyjazd zorganizowała polonistka - pani Joanna Iwanowska. Opiekę sprawowały także panie: Izabela Nowak i Sylwia Niewiarowska.

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka UNICEF

          •  

            20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. Nasza placówka włączyła się aktywnie w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowane przez UNICEF. Uchwalona w 1989 roku Konwencja o prawach dziecka gwarantuje wszystkim dzieciom równość wobec prawa. Każde dziecko, bez względu na swoje pochodzenie, narodowość, przynależność etniczną, kolor skóry, wyznawaną religię, status społeczno-ekonomiczny ma takie same prawa. Wszędzie na świecie prawa dziecka powinny być respektowane. Edukacja o prawach dziecka ma ogromne znaczenie! Prawa chronią dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość Konwencji umożliwia dorosłym zrozumienie ich roli w zagwarantowaniu i respektowaniu praw dziecka. Z kolei przybliżanie praw dziecka najmłodszym pozwala im uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje dzieciom możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Dzięki temu mogą wpływać na otaczającą ich rzeczywistość oraz stawać się bardziej świadomymi obywatelami i uczestnikami życia społecznego.
            Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy. Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, to okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.
             

             

          • Spartakiada w Rudce

          • 17 listopada uczniowie klasy VIII wzięli udział w II edycji Spartakiady dla uczniów szkół podstawowych.

            Organizatorem Spartakiady był Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Krzysztofa Kluka w Rudce. Konkurs miał na celu sprawdzenie umiejętności w różnych blokach tematycznych, promocję aktywnego i zdrowego stylu życia wśród uczniów oraz promocję zdrowej rywalizacji. Spartakiada zakładała również naukę pracy zespołowej oraz przede wszystkim dobrą zabawę. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody za uczestnictwo. Opiekę nad ósmoklasistami sprawowała pani Sylwia Niewiarowska.

          • Kiermasz charytatywny klasy VI

          • 15 listopada 2023r. odbył się kiermasz ciasteczek zorganizowany przez klasę VI.

            Pod czujną opieką wychowawczyni klasy VI - pani Agnieszki Kalinowskiej-Baczewskiej i przy wsparciu rodziców, odbył sie kiermasz ciast. Decyzją społeczności klasowej dochód przeznaczony będzie na cele klasowe i charytatywne.

          • Apel z okazji Odzyskania Niepodległości przez Polskę

          • 15 listopada 2023r. odbył się uroczysty apel z okazji 105 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.


            W obecności zaproszonych gości, w podniosłej atmosferze nasyconej patriotycznymi treściami, uczciliśmy fakt odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Uczniowie z klas Vb, Va, VIIb, VIII oraz chór szkolny przygotowali piękne i pełne patriotycznego przekazu teksty i piosenki. Motywem przewodnim apelu była szeroko pojęta Wolność. Uczniów przygotowali nauczyciele, panie: Marta Wisłocka, Izabela Lewkowska, Dorota Niewiarowska i Joanna Bagińska-Bindas oraz pan Mariusz Obrycki. Udział zaproszonych gości był w ramach realizacji programu:"Szkoła bliżej lokalnej społeczności".

          • Spotkanie Rady Pedagogicznej z policjantami

          • 14 listopada 2023r. odbyło się spotkanie nauczycieli z policjantami z Posterunku Policji w Grodzisku.

            Spotkanie miało charakter instruktarzowy. Policjanci prezentowli nauczycielom przykłady środków odurzających zażywanych przez młodzież. Objaśniali ich działanie i skutki zażycia. Jakie są symptomy stosowania, jak je rozpoznać. Możliwość poznania takich informacji przez nauczycieli z pewnością pomoże w rozeznaniu zaistniałego zagrożenia.

          • Biegi niepodległościowe

          • Po raz 30. w Siemiatyczach odbyły się Sztafetowe Biegi Niepodległości. W czwartek, 9 listopada na ulicy Pałacowej w Siemiatyczach biegali uczniowie ze szkół całego powiatu siemiatyckiego.


            31 uczniów szkoły podstawowej w Grodzisku uczestniczyło w biegu. Wyjazd przygotowali i opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele wychowania fizycznego: pani Izabela Lewkowska, pan Mikołaj Godun i pan Roland Chlebiński. Reprezentanci naszej szkoły zajęli IV miejsce wśród szkół.

          • Ślubowanie klas pierwszych

          • 9 listopada 2023r. społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Grodzisku powiększyła sie o 31 uczniów klas I.


            Uroczystym aktem ślubowania, złożonym na sztandar szkoły, w obecności Dyrekcji, rodziców, kolegów i koleżanek oraz zaproszonych gości, uczniowie klas pierwszych stali się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Występami artystycznymi poprzedzającymi ślubowanie dowiedli, iż są wystarczająco przygotowanina ten zaszczyt. Obecni kapłani polecili ich w Bożej opiece i poświęcili ich przybory szkolne. Obecny wójt gminy - pan Dariusz Tatarczuk oraz przedstawiciele Rady Rodziców, skierowali do bohaterów dnia serdeczne słowa, pełne życzeń na uczniowski trud. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Uroczystość ślubowania przygotowały wychowawczynie klas pierwszych, panie: Anna Karolczuk i Marta Uściniak.

          • Szkoła do Hymnu

          • W prawie 20 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, 10 listopada, o symbolicznej godzinie 11:11 zabrzmiał hymn narodowy. Do tegorocznej akcji „Szkoła do hymnu” przystąpiło blisko 4 mln uczniów i prawie 600 tys. nauczycieli. Jak co roku nie zawiodły także szkoły polskie i polonijnie na całym świecie – do akcji zgłosiło się blisko 500 placówek. W naszej szkole, ze zwględu na ustanowiony dzień wolny 10 listopada,  „Mazurka Dąbrowskiego” zaśpiewalismy dzień wcześniej - 9 listopada. Dziękujemy wszystkim za wspólne świętowanie, obecność i radosną manifestację patriotyzmu!

          • Charytatywny kiermasz ciast

          • 8 listopada odbył się charytatywny kiermasz ciast przeznaczony na prezenty świąteczne dla Seniorów z Domów Opieki w ramach Akcji Listy - Święty Mikołaj dla Seniora.

            Święty Mikołaj wciąż istnieje. Nie ma już białej brody i czerwonego stroju, bo dziś dzięki działaniom Fundacji może przyjąć postać każdego z nas. 

            W tegorocznej edycji inicjatywy podopieczni placówek opiekuńczych z całej Polski napisali ponad 15 tysięcy listów. Wiele z nich czeka na swojego darczyńcę na stronach: https://listy.swietymikolajdlaseniora.pl/, https://www.swietymikolajdlaseniora.pl/


            Przy współpracy wychowawczyni - pani Joanny Bagińskiej-Bindas, uczniów klasy VIIb oraz rodziców przygotowano i sprzedano słodkości wśród społeczności szkolnej. Takie przedsięwzięcia mają podwójną moc - integrują uczniów i dają promyczek radości potrzebującym.

          • Klasy I - III w teatrzyku

          • 7 listopada 2023r uczniowie klas I - III oglądali przedstawienie teatralne pod tytułem: "Piękna i Bestia" w Bielsku Podlaskim.
            Wyjazd przygotowali wychowawcy klas. Dodatkowo opiekę sprawowała pani Maria Owsieniuk.

          • Realizacja Programu "Adopcja Serca"

          •  

            Współpraca naszej szkoły z Misją Katolicką w Kamerunie ma już wieloletnią tradycję i zarazem wymierny efekt. Jako placówka jesteśmy rodzicem adopcyjnym dla dziewczynki z Kamerunu w Afryce.

             

            W ramach realizacji tego Programu w październiku każdego roku zbieramy do puszek pieniądze z przeznaczeniem na ten cel. Zebrane pieniądze są przesyłane do Zgromadzenia Sióstr Świętego Michała Archanioła, które prowadzą w Kamerunie szkoły. Pieniądze są z przeznaczeniem na opłacenie szkoły za rok, opłacenie jednego posiłku dziennie - często jedynego, oraz na podstawową opiekę medyczną. Tylko dzięki nam, nasza podopieczna - Akamba Bekono Siara - chodzi do szkoły i dzięki temu Jej przyszłość jawi się w nieco jaśniejszych kolorach. Za przeprowadzenie akcji na terenie szkoły odpowiada wicedyrektor - pani Dorota Kobus.

            Poniżej aktualne zdjęcie naszej podopiecznej - Akamby Bekono Siary. Dziewczynka uczęszcza do I klasy liceum - wg systemu szkolnego w Kamerunie. Jest grzeczna, dobrze się uczy. Na pierwszy trimestr (rok szkolny dzielą w Kamerunie na 3 okresy) miała średnią 12,6/ 20. Otrzymała wyróżnienie za dobre zachowanie i wyniki w nauce.

             

          • Spotkanie VIIa z panem dzielnicowym

          • 30 października 2023r. odbyło się spotkanie uczniów klasy VIIa z panem dzielnicowym, aspirantem sztabowym - panem Piotrem Iwaniukiem na temat cyberprzemocy. Spotkanie miało charakter informacyjno-prewencyjny.

          • Spotkanie z ornitologiem

          • 27 października 2023r. odbyło się spotkanie uczniów klas IV - VI z ornitologiem, specjalistą do spraw przyrody - panem Maciejem Cmochem.

            Tematem prelekcji było przybliżenie pracy ornitologa. Uczniowie dowiedzieli się kim jest, czym się zajmuje, na czym polega jego praca. Mogli zobaczyć zdjęcia ptaków autorstwa pana Macieja. Mieli możliwość zadania pytań, np.: czy skowronek umie latać do tyłu? Spotkanie odbyło się z inicjatywy wicedyrektor - pani Doroty Kobus.

          • "Przerwa na czytanie"

          • IV Międzynarodowa edycja VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pn.: "Przerwa na czytanie".
            27 października 2023r., w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom, panie pracujące w bibliotece szkolnej: Maria Owsieniuk i Joanna Jaszczołt zorganizowały akcję w naszej szkole. Udział wzięli nie tylko dzieci i uczniowie, ale także nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni. Podczas przerw międzylekcyjnych każdy czytał książkę. Akcja miała na celu propagowanie czytelnictwa.

          • Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej

          • "Nauczyciel dobrze wie, ile w głowie zmieści się"!


            25 października 2023r. odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wystąpili uczniowie klas IIa, IIb, IVa, Vb, oddziały przedszkolne 6latków oraz chór szkolny. Występujących przygotowali nauczyciele: Paulina Szerejko, Marlena Moczulska, Ewa Tarasiuk, Bożena Kalicka, Lidia Dorota Nagórna, Dorota Niewiarowska oraz Mariusz Obrycki. W apelu uczestniczyli zaproszeni goście: nauczyciele emerytowani oraz przedstawiciele Rady Rodziców.

          • Szkolny dzień wycieczkowy

          • 20 października 2023r. uczniowie klas VI - VIII wyjechali do kina Helios w Białymstoku, aby w ramach oferty filmowej dla szkół obejrzeć film pt.: "Mecz o wszystko" poruszający problematykę przyjaźni, zdrowego stylu życia, zwajemnego wsparcia i pomocy. Wyjazd przygotowali wychowawcy klas. Dodatkowo opiekę sprawowali nauczyciele: Maria Owsieniuk, Mikołaj Godun, Joanna Iwanowska.

          • Szkolny dzień wycieczkowy

          • 20 października 2023r. uczniowie z klas I - V uczestniczyli w warsztatach kulinarnych w Biesiadnym Dworze w Kłopotach Bujnach. Każdy uczeń samodzielnie - pod czujnym okiem instruktora - przygotowywał pizzę dla siebie. Po konsumpcji pizzy można było upiec sobie kiełbaskę na ognisku. Pasjonaci sportu grali w piłkę nożną a miłośnicy zwierząt mogli je pogłaskać i przytulić. Wyjazd przygotowali wychowawcy klas. Dodatkowo opiekę sprawowali wyznaczeni nauczyciele: Roland Artur Chlebiński, Agnieszka Mędrycka, Helena Balejko, Jan Dul, Marta Wisłocka, Joanna Jaszczołt.

             

          • Szkolny dzień wycieczkowy

          • 20 października 2023r. dla społeczności szkolnej upłynął po hasłem " wycieczka".

            Odziały przedszkolne 5 i 6latków wzięły udział w warsztatach przyrodniczych w Korycinach w Zołowym Zakątku. Wykonywały prace w glinie pod czujnym okiem prowadzących. Wyjazd przygotowały i opiekę sprawowały wychowawczynie, panie: Paulina Szerejko, Marlena Moczulska i Kinga Kosk-Moczulska. Dodatkowo opiekę sprawowała pani Elżbieta Gibulska.

          • Spotkanie integracyjne klasy IVb

          • 29 września 2023r. miało miejsce spotkanie integracyjne uczniów, ich rodziców i wychowawcy - pana Adama Rusiniaka.

            Miejscem spotkania był Biesiadny Dwór w Kłopotach Bujnach. Tam w niedzielne popołudnie spotkali się czwartoklasiści z rodzicami i nowym wychowawcą. Celem spotkania było lepsze poznanie wzajemne. Były wspólne gry i zabawy i oczywiscie konsumpcja. Drugi etap edukacyjny będzie łatwiejszy, jeżeli będziemy się wzajemnie znać i wspierać.

          • Uczniowie w kinie w Drohiczynie

          • 11 października 2023r. uczniowie z klas I - III uczestniczyli w projekcji filmu: "O psie, który jeździł koleją" w kinie w Drohiczynie. Wyjazd przygotowali i opiekę sprawowali wychowawcy.

            W tym samym dniu uczniowie klas najstarszych, VII i VIII obejrzeli w tym samym kinie film pt.: "Raport Pileckiego". Wyjazd przygotowali i opiekę sprawowali wychowawcy klas.

          • Apel upamiętniający 67 rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego

          • 10 października 2023r. odbył się uroczysty apel upamiętniający 67 rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego.

             Wykorzystując środki multimedialne, liczne rekwizyty oraz stroje, uczniowie klasy VI, III, VIII oraz chór szkolny przypomnieli nam bohaterstwo jak i grozę tamtych dni. Piękne recytacje, fragmenty filmów oraz trafnie dobrane piosenki stworzyły wspaniałe widowisko. Uczniów przygotowali nauczyciele: pani Agnieszka Kalinowska-Baczewska, Danuta Bronicka, Jan Dul, Marta Zalewska oraz Mariusz Obrycki. Konsultacje polonistyczne - pani Joanna Iwanowska. Poczet sztandarowy przygotowała pani Agnieszka Mędrycka.

          • Horyzontarium w szkole

          • 6 października 2023 roku nasza szkoła gościła "Horyzontarium", kopułę w której uczniowie oglądali filmy. Każda klasa miała wyznaczoną godzinę projekcji. Wstęp był wolny. Prowadzący projekcję fotografowali uczestników pokazu i przygotowali na bazie zrobionych fotografii gadżety dedykowane poszczególnym dzieciom, np.: breloczki.

          • Sprzątanie świata 2023

          • 28 września 2023r. nasza szkoła wzięła udział w kolejnej edycji Akcji "Sprzątanie świata".

            Ideą akcji jest rozbudzanie w młodym pokoleniu wrażliwości na środowisko, w którym żyjemy. Poprzez sprzątanie najbliższej okolicy dzieci uczą się odpowiedzialności za przyrodę. Uświadamiają sobie, że rzucony śmieć nie zniknie, dopuki go ktoś nie sprzątnie. Organizacją tego dnia zajęli się panowie: Roland Artur Chlebiński i Mikołaj Godun. W akcji uczestniczyły wszystkie klasy od I do VIII. Najmłodsi sprzątali obejście szkoły, starsi teren Grodziska a klasy najstarsze wyznaczone miejscowości na terenie gminy. Każda grupa pracowała pod nadzorem nauczycieli.

          • Oddziały przedszkolne 5 i 6latków w Korycinach

          • 26 września 2023r. przedszkolaki z oddziałów 5 i 6latków wzięły udział w warsztatach robienia herbatek ziołowych w "Ziołowym Zakątku" w Korycinach.

            Wyjazd przygotowały wychowawczynie, panie: Paulina Szerejko, Marlena Moczulska i Knnga Kosk-Moczulska. Doadatkowo opiekę sprawowała pani Joanna Jaszczołt.

          • Oddziały przedszkolne 5 i 6latków w Kłopotach Bujnach

          • 22 września 2023r., dzieci z oddziałów przedszkolnych poznawały tradycyjne jesienne prace, wykonywane dawniej na wsi.

            Pod opieką wychowawczyń, pań: Pauliny Szerejko, Marleny Moczulskiej i Kingi Kosk-Moczulskiej, dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w tradycyjnym kopaniu ziemniaków motyką oraz poznawały proces kiszenia kapusty. Miały możliwość pobyć w pobliżu zwierząt w przebywających w zagrodach i posilić się kiełbaską z ogniska.

          • "Narodowe czytanie" 2023

          • Tegoroczne "Narodowe czytanie" miało miejsce w Drohiczynie nad Bugiem - a czytano powieść Elizy Orzeszkowej pt.:"Nad Niemnem".

            19 września 2023r., uczniowie klas VII i VIII, pod nadzorem nauczycielki języka polskiego - pani Joanny Iwanowskiej i bibliotekarki - pani Joanny Jaszczołt wzięli udział w akcji narodowego czytania. 

          • Wznowienie działalności "Andy" sekcji Grodzisk

          • 13 września 2023 roku odbyło się pierwsze spotkanie "Andy" sekcji Grodzisk.

            Na spotkanie zaproszeni byli wszyscy trenujący wraz z rodzicami, ale też nowi, chętni do zgłębiania tajników sztuk walki. Trener - pan Andrzej Nowaczuk - powitał wszystkich serdecznie, pogratulował konsekwencji stałym bywalcom i poprowadził pierwszy w tym roku szkolnym trening. Ustalono, że w tym roku szkolnym dniami treningowymi będą środy i piątki.

          • Pan dzielnicowy na wywiadówkach

          • 14 września 2023 roku dzielnicowy, aspirant sztabowy - pan Piotr Iwaniuk wziął udział w wywiadówkach z rodzicami.

            W związku z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym, we wszystkich oddziałach, wychowawcy zorganizowali wywiadówki z rodzicami. Do klasy Ia i III zawitał także pan dzielnicowy, aby zwrócić uwagę na bezpieczeństwo dzieci, nowe rozwiązania prawne w odniesieniu do sytuacji rodzinnej dzieci i przypomnieć, że w każdej sytuacji służy pomocą.

          • Spotkanie klas najmłodszych z panem dzielnicowym

          • Bezpieczeństwo dzieci "numerem jeden".
            13 września 2023r., dzielnicowy - aspirant sztabowy, pan Piotr Iwaniuk spotkał się z uczniami klas I - III. Tematem spotkania było bezpieczeństwo dzieci na drodze. Dzieci miały okazję przypomnieć sobie podstawowe zasady obowiązujące uczestników ruchu drogowego.

          • Remont generalny budynku szkoły

          • Po 40  latach od oddania do użytku rozpoczął się remont generalny kompleksu szkolnego. Fundusze na przeprowadzenie remontu organ prowadzący szkołę otrzymał w ramach Programu Rządowego "Polski Ład".

            Planowana jest częściowa wymiana stolarki okiennej, drzwi, instalacji C.O., instalacji elektrycznej, wymiana podług w pomieszczeniach gdzie jeszcze tego nie zrobiono, gładzenie ścian, malowanie, obniżenie sufitów na korytarzach, ocieplenie budynku z zewnątrz z pomalowaniem elewacji oraz  rekultywacja terenu wokół obiektu z uwzględnieniem boisk sportowych. Generalnym wykonawcą prac jest firma pana Janusza Jabłońskiego "Jan - Ciepły Dom". Zakończenie prac planowane jest w październiku 2024 roku.

          • Kiermasz Palm Wielkanocnych

            1. 04.09.23r – ten rok szkolny kazał uczniom na siebie poczekać nieco dłużej. Inauguracja roku szkolnego 2023/2024 odbyła się 4 września.
              Harmonogram uroczystości przebiegał następująco: o godzinie 8.00 odbyły się liturgiczne modlitwy w miejscowych świątyniach, następnie o godz. 9.00 wszyscy zgromadzili się na sali gimnastycznej, gdzie przybyłych przywitała Dyrektor – pani Barbara Beata Goławska. Odczytała list ministra edukacji narodowej z okazji rozpoczęcia roku szkolnego, zreferowała przebieg prac remontowych obiektu szkolnego oraz przedstawiła organizację nowego roku szkolnego. Do zebranych swoje słowo skierował także wójt gminy Grodzisk – pan Dariusz Tatarczuk. Po zebraniu ogólnym uczniowie udali się do sal na spotkania z wychowawcami.

             

          • Programy i projekty:

            1. „Adopcja serca” – Program polega na duchowej adopcji osieroconego dziecka lub wychowującego się w ubogiej rodzinie, a będącego pod opieką Oratorium
              św. Michała Archanioła w Nguelemendouka w Kamerunie. Przystępując
              do programu opłaca się wyżywienie i pomoc w nauce konkretnemu dziecku. Nasza szkoła już od przeszło 20 lat współpracuje z misją w Kamerunie. W tym roku szkolnym realizujemy projekt, który jest kontynuacją programu "Adopcji serca", akcji na rzecz dzieci afrykańskich z Kamerunu, gdzie pracuje misjonarka pochodząca z Mierzynówki - absolwentka naszej szkoły - s. Urszula Faustynowicz. Od września 2015r. objęliśmy opieką dziewczynkę, która nazywa się Akamba Bekono Siara, urodzoną 25 stycznia 2010 r. w wiosce Akilbenza w Kamerunie. Pochodzi z plemienia Maka i jest jednym z sześciorga dzieci w rodzinie. Szkolny koordynator: Dorota Kobus

            2. "Szkoła bliżej lokalnej społeczności"- autorski projekt, którego realizacja ma zacieśniać relacje społeczności szkolnej ze środowiskiem lokalnym. Głównym założeniem projektu jest wyjście do mieszkańców Gminy Grodzisk z działaniami mającymi na celu promowanie naszej szkoły oraz aktywizację mieszkańców poprzez udział w szkolnych uroczystościach oraz imprezach okolicznościowych przygotowywanych i prezentowanych w szkole.  Nasza placówka ma wiele do zaoferowania. Talenty dziatwy szkolnej m.in.: wokalne, recytatorskie, instrumentalne, taneczne są godne promocji – odpowiedzialni: Dyrekcja.

             

            3. „Skąd się biorą produkty ekologiczne?” skierowany do dzieci uczęszczających do przedszkoli w wieku 5-6 lat. Celem programu jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. Główne założenie programu:

            • zrozumienie czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne,
            • kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych,
            • propagowanie zdrowego stylu życia,
            • zwiększanie wiedzy i świadomości przedszkolaków o  nawykach higieniczno-zdrowotnych.

            Odpowiedzialne: Irena Zubik, Sylwia Niewiarowska.

            4. „Program dla szkół”. Głównym celem programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym. Program adresowany jest do uczniów klas I-V szkoły podstawowej. Koordynatorem programu jest intendent – pani Monika Jarmuchowicz.

            5. „Laboratoria Przyszłości” to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
            Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Dzięki temu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. W naszej szkole w I semestrze pomoce zakupione w ramach realizacji programu były wykorzystywane podczas realizacji zajęć obowiązkowych z techniki, informatyki, fizyki, biologii, chemii, przyrody i geografii. W II semestrze będą odbywały się dodatkowe zajęcia dla chętnych uczniów. Koordynatorem programu jest pan Adam Rusiniak.

            6. Program MEiN "Junior-Edu-Żywienie" - program edukacji żywieniowej uczniów szkół podstawowych w klasach I-VI pn. Junior-Edu-Żywienie (JEŻ) przygotowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Zdrowia. Głównym celem projektu jest opracowanie i wdrożenie programu edukacji żywieniowej uczniów klas I-VI w szkołach podstawowych w całej Polsce. Koordynatorem programu jest intendent – pani Monika Jarmuchowicz.

            7. Projekt prozdrowotny: "Zdrowo jem, więcej wiem"- głównym celem projektu jest  wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Staramy się również kształcić rodziców, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną. Koordynatorem programu jest pani Marta Zalewska.

            8. Program "Mali Wielcy Odkrywcy" - celem programu jest propagowanie edukacji przez zachęcanie dzieci do przeprowadzania doświadczeń. Program ma zainteresować dzieci nauką i wzbudzić w nich chęci do poznawania otaczającego je świata. Zajęcia są pełne eksperymentów, doświadczeń i praktycznych obserwacji. Program skierowany jest do przedszkoli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Koordynatorem programu jest wychowawczyni przedszkola – pani Beata Araszewicz.

            9. Program ekologiczny dla klas I - III - zadaniem programu jest kształtowanie postaw proekologicznych, zachęcanie uczniów do pogłębiania wiedzy o otaczającym je środowisku oraz wzbudzanie szacunku do świata przyrody. Treści zawarte w programie są ściśle związane z kalendarzem świąt ekologicznych i były realizowane w klasach I, II, III. Odpowiedzialni: wychowawcy klas I – III.

            10. Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. Odpowiedzialne: panie Bożena Kalicka i Ewa Tarasiuk.

            11. Celem programu „Poznaj Polskę” jest wsparcie nauczycieli oraz wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego. Program to sposób na poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki. W wyjazdach będą mogli uczestniczyć uczniowie z różnych grup wiekowych: I grupa – klasy I-III ze szkół podstawowych, II grupa – klasy IV-VIII ze szkół podstawowych.  Dla każdej z tych grup Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z ekspertami opracowało plany wycieczek uwzględniające konkretne punkty edukacyjne, które zostały dostosowane do wieku oraz poziomu rozwoju uczniów. Odpowiedzialni: pani Izabela Lewkowska i Anna Karolczuk.