Psycholog szkolny
„Internet dzieci” – pierwszy raport z monitoringu aktywności dzieci i młodzieży w internecie
Ponad połowa dzieci w wieku 7-12 lat aktywnie korzysta z przynajmniej jednego serwisu społecznościowego lub komunikatora dozwolonego od 13. roku życia. W zestawieniu TOP 10 najczęściej odwiedzanych domen przez osoby w wieku 7-14 lat znajduje się serwis pornograficzny – w grudniu odwiedziło go co trzecie dziecko w tym wieku.
Wśród serwisów społecznościowych regularnie wykorzystywanych przez dzieci w wieku 7-12 lat najpopularniejszy jest Tik Tok – najmłodsi użytkownicy uruchamiają go wielokrotnie w ciągu dnia i spędzają w nim najwięcej czasu. Mniej intensywnie wykorzystują Facebooka i Instagrama. Spośród komunikatorów najwięcej użytkowników mają Messenger i Whatsapp.
To tylko część danych, których dostarcza raport „Internet dzieci”, rozpoczynający inicjatywę monitoringu obecności dzieci i młodzieży w internecie. Wnioski płynące z raportu są alarmujące, bo wspomniane platformy przeznaczone są dla osób powyżej 13. a nawet 18. roku życia. Sytuacja wymaga pilnych interwencji.
Pełny raport można pobrać pod poniższym linkiem:
.
Projekt "Szkoda życia na hejt"
„Szkoda życia na hejt” to projekt edukacyjny skierowany do szkół podstawowych.
Celem jego organizatorów jest stworzenie dialogu międzypokoleniowego i wspieranie dialogu środowisk szkolnych, aby wspólnie stawić czoła cyberprzemocy, czyli przemocy z użyciem Internetu i nowych technologii.
Zdrowie, dobrostan, swobodny rozwój i bezpieczeństwo młodych ludzi stanowią fundament misji Fundacji UNIQUA, która pragnie unaocznić realne skutki hejtu, nie tylko dla ofiar, ale również dla sprawców i biernych obserwatorów. „Przemoc nie jest wirtualna” – to przesłanie, które podkreśla, że agresja w Internecie ma tak samo dotkliwe konsekwencje, jak ta w fizycznym świecie.
Partnerem merytorycznym projektu jest Instytut Cyfrowego Obywatelstwa.
W naszej szkole spotkania z edukatorem, technohumanistą Filipem Dębowskim odbywały się dnia 16 stycznia 2025 roku. Uczniowie klas VI-VIII mieli okazję uczestniczyć w wykładzie dotyczącym przemocy w Internecie. Następnie młodzież uczestniczyła w warsztatach dotyczących tego zagadnienia. Uwieńczeniem dnia profilaktyki przemocy w Internecie był wykład dla rodziców i nauczycieli.
Poniżej znajduje się link do materiałów edukacyjnych udostępnionych przez organizatorów dla rodziców i nauczycieli.
20.
Konflikty między dziećmi w szkole - jak wspierać?
Zapraszam Państwa do udziału w bezpłatnym webinarze, który odbędzie się 09 grudnia 2024 roku o godzinie 21:00. Informacje zawarte podczas spotkania będą poruszać kwestię roli rodziców i nauczycieli:
- w codziennych kłótniach, aferach i trudnych sytuacjach rówieśniczych,
- w codziennym procesie wspierania dzieci w budowaniu poczucia sprawczości,
- o roli dorosłego, która nie zawsze wymaga udziału w rozwiązaniu problemu.Aby wziać udział w wydarzeniu, należy się zarejestrować klikając w poniższy link:
Jak sobie radzić ze stresem?
"Ważne nawyki w sytuacjach stresu" to opracowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) poradnik na temat tego, jak pokonywać przeciwności. Ten ilustrowany przewodnik uzupełnia wdrażane przez WHO zalecenia dotyczące radzenia sobie ze stresem. Istnieje wiele przyczyn stresu, jak trudności osobiste (np. kłótnia z bliską osobą, samotność, brak środków do życia, obawy o przyszłość), kłopoty w pracy (np. konflikt ze współpracownikami, wyjątkowo wymagająca praca lub niepewność zatrudnienia), czy też poważne zagrożenia dla twojej społeczności (np. przemoc, choroby, brak możliwości ekonomicznych). Niniejszy poradnik skierowany jest do każdej osoby, która doświadcza stresu, począwszy od rodziców i innych opiekunów, po pracowników ochrony zdrowia pracujących w niebezpiecznychsytuacjach. Mogą z niego skorzystać ludzie uciekający z obszarów objętych wojną, którzy stracili wszystko, co mieli, a także ci żyjący w bezpiecznych warunkach, czyli tam, gdzie panuje pokój. Każdy, bez względu na to, gdzie mieszka, może doświadczyć wysokiego poziomu stresu. Poradnik powstał w oparciu o dowody i rozległe doświadczenia praktyczne. Dostarcza informacje oraz praktyczne sposoby, jak pomagać ludziom w radzeniu sobie z trudnościami. Jednocześnie z poradzeniem sobie ze źródłem trudności, istnieje potrzeba wspierania zdrowia psychicznego.
Pod poniższym linkiem można nieodpłatnie pobrać poradnik w wersji pdf.
Stop przemocy wobec dzieci!
Przemoc wobec dzieci to w Polsce poważny problem. Na szczęście coraz więcej osób zaczyna dostrzegać skalę i skutki tego zjawiska. Jako społeczeństwo stajemy się bardziej świadomi, staramy się być lepszymi rodzicami, uczymy się, jak wspólnie działać na rzecz dzieciństwa mocy – bez przemocy. Poniżej w linku znajdują się odpowiedzi na kluczowe pytania związane z tematyką kampanii Dzieciństwo bez Przemocy, które pomogą lepiej zrozumieć, czym jest przemoc wobec dzieci, jak jej zapobiegać i jak budować przyszłość pełną miłości i bezpieczeństwa dla najmłodszych.
Zapraszam również do skorzystania z oferty webinarów. Webinary, skierowane są do rodziców, opiekunów, nauczycieli i edukatorów, koncentrują się na profilaktyce przemocy, rozpoznawaniu jej oznak oraz udzielaniu wsparcia emocjonalnego dzieciom w trudnych sytuacjach.
Akademia Uważnego Rodzica
Z radością informujemy, że ruszamy z kolejną odsłoną AKADEMII UWAŻNEGO RODZICA FORUM PRZECIW DEPRESJI.
To autorski projekt bezpłatnych szkoleń dla rodziców, opiekunów, nauczycieli, grona pedagogicznego oraz wszystkich pracowników oświaty, który realizujemy w ramach 17. edycji kampanii Forum Przeciw Depresji. Obejmuje on cykl spotkań edukacyjnych kierowanych do osób, które chcą pogłębić swoją wiedzę na temat potrzeb nastolatków, doskonalić komunikację z dziećmi i dowiedzieć się, jak rozpoznawać i jak reagować na kryzysy emocjonalne młodych osób oraz gdzie szukać wsparcia i pomocy.
Poniżej znajduje się link do zapisów na wydarzenie, które jest bezpłatne:
Gdzie szukać pomocy dla dziecka doświadczającego trudności?
Jeśli wydaje Ci się, że Twoje dziecko potrzebuje pomocy, a jego stan psychiczny przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu w życiu społecznym lub w edukacji, skorzystaj z pomocy specjalistów
Każdy ze specjalistów może pomóc w terapii Twojego dziecka. Lekarz psychiatra postawi diagnozę, zaleci psychoterapię lub farmakoterapię. Psycholog postawi diagnozę psychologiczną, oceni stan zdrowia i sporządzi plan terapeutyczny.
Leczenie psychiatryczne oraz leczenie uzależnień dzieci i młodzieży, odbywają się w trybach:
- ambulatoryjnym (porady lekarskie, psychologiczne lub sesje psychoterapeutyczne),
- środowiskowym (wizyty domowe lub środowiskowe),
- dziennym (opieka lekarska, zajęcia terapeutyczne oraz sesje psychoterapeutyczne zorganizowane w ramach leczenia, 3 godziny dziennie, 5 dni w tygodniu, przez określony czas),
- stacjonarnym (całodobowy pobyt w oddziale, hostelu, zakładzie opiekuńczo-leczniczym).
Jeżeli leczenie ambulatoryjne, środowiskowe lub dzienne nie przynoszą efektów terapeutycznych, pacjent jest kierowany na leczenie w trybie stacjonarnym. Wszystkie tryby uzupełniają się w leczeniu.
Każda z form leczenia pomaga dzieciom i młodzieży:
- doświadczającym sytuacji kryzysowych,
- chorującym psychicznie lub
- uzależnionym.