• Psycholog szkolny

        "Naszym zadaniem jest przygotować dziecko do drogi, a nie drogę dla dziecka." - dr Tomasz Grzyb
      •  

        Drodzy Państwo,

        Na niniejszej podstronie będą zamieszczane materiały psychoedukacyjne dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa. Mają one za zadanie pomoc w codziennej drodze, którą pokonuje każdego dnia Rodzic/Opiekun małego dziecka czy adolescenta.

         

         

          • Dzieci i nastolatki w Internecie

          •  

            W dzisiejszym świecie nie da się funkcjonować bez wysokich technologii, takich jak telefon, komputer czy tablet oraz dostępu do Internetu. Przez aplikacje zainstalowane w urządzeniach możemy w kilka minut zrobić zakupy, opłacić rachunki, czy "zobaczyć się" ze znajomymi mieszkającymi w innym miejscu na świecie, bez konieczności opuszczania domu. Nie ma wątpliwości - nasze życie w znacznym stopniu przeniosło się w świat wirtualny.

            Mając na uwadze niezaprzeczalne zalety dostępu do zdobyczy współczesnej cywilizacji, należy pochylić się nad problemem uzależnienia od nich, które rozwija się podstępnie nawet u najmłodszych użytkowników. Aby uwrażliwić rodziców na ryzyko związane z powyższym tematem, zachęcam do zapoznania się z poniższymi materiałami przygotowanymi przez Fundację Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii:

            Dzieci_w_wirtualnej_sieci.pdf

            Nastolatki_w_wirtualnym_tunelu.pdf

             

             


          • Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?

          •  

            W sytuacji politycznej, z którą przychodzi nam się mierzyć w obliczu agresji sił rosyjskich na Ukrainę, z pewnością większość z nas zastanawia się, jak poprowadzić z naszymi dziećmi rozmowę na temat bieżących wydarzeń? Dla nas samych wydają się one scenariuszem niemożliwym do urzeczywistnienia i musimy zaopiekować się własnym strachem, poczuciem bezsilności, smutkiem czy złością. Z odpowieddzią na powyższe pytanie przychodzi artykuł, który podpowie Państwu jak rozmawiać z naszym potomstwem w taki sposób, żeby wysłuchać, zrozumieć i wesprzeć dziecko w trudnym dla niego momencie.

             

            Jak wspierać i (czy) rozmawiać z dziećmi o wojnie w Ukrainie? - Dziecięca psychologia (dzieciecapsychologia.pl)

             

             

             

             

             

          • Nie straszmy Mikołajem!


          • Zbliża się okres przedświąteczny. Niebawem do dzieci zawita św. Mikołaj, Dziadek Mróz czy Gwiazdor. Niejednokrotnie jest to okazja do tego, by próbować wpłynąć na zachowanie naszych pociech używając w swoich argumentach komunikatów odnoszących się do otrzymania prezentu. Do czego może prowadzić takie postępowanie i dlaczego w szerszej perspektywie jest niebezpieczne dla zdrowia psychicznego? O tym w infografice poniżej.

             

             

             

          • Złość

          •  

            "Złość pojawia się, kiedy nasz dobrostan jest naruszony i mówi do nas wtedy tak, jak potrafi najlepiej, o tym, czego nam brakuje (np. wsparcia) albo czego mamy za dużo (np. hałasu). Jeśli jesteśmy przeciążeni, zmęczeni, potrzebowalibyśmy pomocy, zrozumienia i oddechu, jeśli na ostatnich nogach robimy dziecku kolację, to mąż na kanapie zmieni nas w rozwścieczone maszyny strzelająco-niszczące."

             

            Fragment książki "Uwaga! Złość!" Ewy Tyralik-Kulpy

            Uwaga! Złość - Ewa Tyralik

             

             

             

             

             

      •  

         

         

          • Emocje dziecka

          •  

            Dzieci nie rozumieją swoich emocji. Bardzo mocno je czują i są pod ich silnym wpływem. Nie potrafią ich jednak nazywać i regulować. Muszą się tego wszystkiego nauczyć od nas, dorosłych. Ta psychoedukacja jest niezbędna, aby nasze dzieci były zdrowe, pewne swojej wartości, empatyczne. By miały dobre relacje z innymi i odwagę, by realizować swoje marzenia.

             

            Uczmy je, że mamy świat zewnętrzny, który dociera do nas zmysłami oraz świat wewnętrzny, który nieustannie się w nas zmienia, między innymi w relacji ze światem zewnętrznym. Ogromnie ważne jest, abyśmy potrafili poruszać się w tych obu światach i byśmy dbali o to, żeby było bezpiecznie, przyjaźnie i sympatycznie.

             

            Rozmowa z dzieckiem o emocjach nie jest łatwa - po pierwsze często nie zauważamy i nie rozumiemy naszego wewnętrznego świata (najczęściej kazano nam w dzieciństwie ignorować emocje własne i je tłumić), po drugie dzieci również nie potrafią o tym rozmawiać i dodatkowo nie lubią.

             

            Zachęcam do rozpoczynania rozmów na temat samopoczucia i rozwijania zarówno swoich jak i dziecka umiejętności w tym zakresie. Zauważajmy co czujemy, nazywajmy to i szukajmy zdrowych sposobów, by czuć się lepiej. I równolegle uczmy tego dzieci.

             

             

          • Wypalenie rodzicielskie

          •  

            Jeśli chcemy skupić się na pomocy dzieciom, musimy również poświęcić czas samym rodzicom.

            W marcu 2020 zakończono ponad dwuletni projekt badawczy, w którym zebrano dane od ponad 17 tysięcy rodziców (głownie mam).  Wyniki były jednoznaczne: kraje zachowanie oraz rodziny mające mało dzieci są najsilniej dotknięte problemem wypalenia rodzicielskiego. Niestety kultura indywidualizmu i perfekcjonizmu oraz osłabienie więzi społecznych może nasilać to zjawisko. Niestety badania pokazały, że Polska i Stany Zjednoczone to kraje, w których odsetek wypalonych rodziców jest najwyższy i oszacowano go na 8 %. Pandemia i związany z nią stres na pewno zwielokrotniły te dane.

            Poniżej zamieszczam link do e-booka przedstawiającego 10 strategii, z których warto skorzystać:

            10-strategii-dla-wypalonych-rodzicow.pdf (szkola-od-nowa.pl)

             

             

      •