• 15 września
            • Międzynarodowy Dzień Kropki

              Międzynarodowy Dzień Kropki

               

              15 września obchodzimy "Międzynarodowy Dzień Kropki". Jest to święto kreatywności i pomysłowości uczniów :) Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem "The Dot", czyli właśnie "Kropka". Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Szybko zyskała popularność wśród najmłodszych czytelników. Opowiastka zawarta w "The Dot" stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i tak w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”. Święto, obecnie, jest obchodzone już w 108 krajach. Ta inicjatywa ma na celu pobudzać kreatywność, pomysłowość uczniów, zachęcać ich do tworzenia.

              Zachęcam do zapoznania się z książką "Kropka", która pomoże Wam zrozumieć, że w KAŻDYM człowieku drzemie ogromny potencjał! ;)

               

          • 10 września
            • Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

              Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

               

              Myśli samobójcze są zjawiskiem psychicznym, które pojawia się na skutek oddziaływań środowiska zewnętrznego, wewnętrznego i wcześniejszych doświadczeń. Mogą pojawić się u każdego człowieka - zarówno osoby dorosłej jak i dziecka. Pojawienie się mysli samobójczych świadczy o poważnym kryzysie, którego doświadcza osoba, u której takie myśli powstają. Zwykle ich wystąpienie poprzedzają myśli rezygnacyjne, czyli rozważania o bezsensie swojego życia (pytania: "Jak by było, gdyby mnie nie było?").

               

              Gdy pojawiają się i wracają do nas myśli o ucieczce od cierpienia, warto zgłosić się po pomoc do specjalisty. Taka osoba wesprze nas w mierzeniu się z cierpieniem, a później pomoże znaleźć nowe drogi.

               

              Jeśli mierzysz się z myślami samobójczymi i potrzebujesz wsparcia lub chcesz wesprzeć osobę w Twoim otoczeniu, która komunikuje, że myśli o zakończeniu swojego życia, zadzwoń na któryś z podanych poniżej numerów telefonu:

               

               

              Zachęcam do zapoznania się z biuletynem Centrum Terapii "Dialog" - Jak możesz pomóc, kiedy ktoś przejawia skłonności samobójcze:

              samobojstwo.pdf (psychiatrzy.warszawa.pl)

               

              Poniżej załączam również link do strony internetowej poświeconej problematyce samobójstw:

              zatrzymaj samobójstwo - Życie warte jest rozmowy (zwjr.pl)

               

               

          • 24 lutego 2022 roku
            • Wojna na Ukrainie - zamach reżimu na demokrację

              Wojna na Ukrainie - zamach reżimu na demokrację

               

              Agresja rosyjskich wojsk rozpoczęła się 24 lutego nad ranem. Wówczas prezydent Rosji Władimir Putin (69 l.) wydał rozkaz przeprowadzenia operacji militarnej w ukraińskim Donbasie. Szybko okazało się, że Donbas nie jest jedynym celem ataków obranych przez Federację Rosyjską. Wybuchy bomb zarejestrowano między innymi w stolicy Ukrainy, Kijowie. U naszych sąsiadów wybuchła wojna.

               

              Chłopcy z Placu Broni - Kocham wolność - YouTube

               

              W Polsce tymczasem mieliśmy nadzieję spędzić ten dzień inaczej - z polukrowanymi ustami i marmoladą przycupniętą w ich kącikach, uśmiechać się do koleżanek i kolegów, żartując na temat "Tłustego Czwartku". Chwila szaleństwa przed czasem zadumy. Taka zwyczajność. Refleksja przyszła szybciej.

               

               

          • 16 listopada
            • Międzynarodowy Dzień Tolerancji

              Międzynarodowy Dzień Tolerancji

               

              Święto ustanowione przez UNESCO w 1995 roku ma na celu promowanie szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Jest to odpowiedź na rosnącą falę wszelakiej nietolerancji, takiej jak rasizm czy antysemityzm.

               

          • 13 listopada
            • Międzynarodowy Dzień Niewidomych

              Międzynarodowy Dzień Niewidomych

               

              Dzień ten został ustanowiony w 1943 roku w rocznicę urodzin Valentina Hauya - założyciela pierwszej szkoły dla niewidomych w Paryżu. Ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na trudności, z jakimi borykają się osoby niewidome i słabowidzące. Na całym świecie żyje około 37 milionów osób niewidomych i niedowidzących. W Polsce jest to około 100 tysięcy osób, które w większości zrzesza Polski Związek Niewidomych. 

               

              Jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku? Poniżej kilka porad:

              - Zachowuj się normalnie. Niepełnosprawność nie zmienia człowieka.

              - Gdy widzisz, że osoba niewidoma zbacza z drogi podejdź i powiedz jej o tym - niejednokrotnie uchronisz ją przed wypadkiem albo nawet uratujesz życie!

              - Przy wsiadaniu do środków transportu publicznego podaj jej ramię i wsiadaj pierwszy.

              - Gdy widzisz osobę niewidomą na przystanku, zapytaj na pojazd o jakimj numerze linii czeka.

              - Gdy wchodzisz do pomieszczenia - przedstaw się. Gdy je opuszczasz lub wchodzisz ponownie - poinformuj o tym.

              - Aby pokazać gdzie ma usiąść osoba niewidoma, połóż jej rękę na oparciu - to pozwoli jej zorientować się w usytuowaniu siedzenia.

               

          • 22 października
            • Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania

              Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania

               

              Podczas Światowego Kongresu Osób Jąkających się w 1998 roku ustanowiono ten dzień, aby zwrócić szczególną uwagę społeczeństwa na trudności, z jakimi mierzy się ponad 60 milionów osób na świecie. Wiele z nich spotyka się z brakiem akceptacji, izolacją społeczną, wyobcowaniem czy depresją. Jak dotąd dokładna przyczyna jąkania nie jest znana. Badania prowadzone w tym kierunku wskazują na podłoze genetyczne, urazy okołoporodowe, ciężkie urazy neurologiczne, nadużywanie narkotyków. Warto zaznaczyć. że nie istnieje żaden związek pomiędzy jąkaniem się a inteligencją. W terapii jąkania kluczowe są samoakceptacja i wiara we własne mozliwości.

              Znane osobistości, które zmagały się z jąkaniem to m.in.: Bruce Willis, Elvis Presley, Samuel L. Jackson, John Scatman, Winston Churchill a w Polsce - Jerzy Owsiak.

               

               

          • 10 października
            • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

              Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

               

              Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ustanowiony został w 1992 przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health, działająca od 1948) z inicjatywy sekretarza generalnego organizacji Richarda Huntera.

               

              Według Światowej Organizacji Zdrowia zaburzenia psychiczne stają się jednym z głównych problemów zdrowotnych, powodujących niesprawność życiową ludzi. Wzrost ryzyka zachorowań jest nierozerwalnie związany z rozwojem cywilizacyjnym, dynamicznym tempem życia, przewlekłym stresem i długotrwałym brakiem wypoczynku. Taki tryb życia skutkuje pojawianiem się nerwic i innych zaburzeń lękowych, depresji oraz psychoz. Zaburzenia psychiczne wpływają na pogorszenie funkcjonowania w pracy, zagrażają rodzinie, wielokrotnie są przyczyną samobójstw.
              Ponadto należy zaznaczyć, że pandemia COVID-19 doprowadziła do gwałtownego wzrostu zaburzeń psychicznych. Nauka zdalna znacząco wpłynęła na osłabienie kondycji zdrowotnej dzieci i młodzieży, a także na zwiększenie skłonności do popadania w uzależnienia. 

               

               

               

          • 26 września
            • Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego

              Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego

               

              Święto obchodzone od 1958 roku w ostatnią niedzielę września. Niedługo później dzień ten został rozszerzony do całego tygodnia. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi polityków, władz i społeczeństwa na osiągnięcia osób głuchych oraz na problemy, z jakimi na co dzień się spotykają. Na świecie jest około 70 milionów osób głuchych, w Polsce jest to około pół miliona osób. Dzięki ciężkiej pracy i niesamowitym zdolnościom adaptacyjnym ludzkiego ciała wiele osób głuchych bardzo dobrze funkcjonuje we współczesnym świecie. Siłą rzeczy, wyostrzają się inne zmysły – jak wskazują badania, u osób niesłyszących od urodzenia lub wczesnego dzieciństwa neurony na siatkówce oka rozłożone są inaczej niż u osób zdrowych, umożliwiając lepsze widzenie boczne. Wiele wybitnych postaci na przestrzeni wieków udowodniło, że ludzi głuchych lub niedosłyszących istotnie niewiele ogranicza. Do tego grona należą m.in. Ludwig van Beethoven, Francisco Goya, Thomas Edison, a także Halle Berry czy Bill Clinton.