Biblioteka
Baje, bajki, bajeczki...
28 maja 2025 roku odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski „Baje, bajki, bajeczki…”, który wpisał się już w tradycję naszej szkoły i trwa nieprzerwanie od 30 lat.
Do konkursu przystąpiło 26 recytatorów indywidualnych i trzy grupy uczniów w recytacji zespołowej z grup przedszkolnych.
Tegoroczny repertuar był bardzo zróżnicowany.
Jury wyłoniło następujących zwycięzców:
w kategorii klas I-III
I miejsce - Aleksandra Pietraniuk kl. III a
Julia Dmitruk kl. II b
II miejsce - Ewa Radziszewska kl. II b
Pola Mateusiak kl. I b
III miejsce - Anna Marczuk I a
Aleksander Borzym kl. I a
w kategorii klas IV-VI
I miejsce – Zygmunt Borzym kl. V a
Maciej Kozakiewicz kl. VI b
II miejsce- Joanna Godun kl. VI b
Uczniowie klasy II a w czytelni szkolnej
3 marca 2025 roku uczniowie klasy II a wraz z wychowawczynią p. Martą Uściniak odwiedzili czytelnię szkolną. Pod czułym okiem bibliotekarki uczniowie dowiedzieli się jak należy zachowywać się w czytelni szkolnej, jakie zasoby posiada nasza czytelnia oraz mogli sięgnąć po różnorodne materiały, w których wyszukiwali informacje na interesujące ich zagadnienia.
Poznajemy pracę bibliotekarza
28 lutego 2025 r. w bibliotece odbyły się kolejne zajęcia z cyklu” „Poznajemy zawody”. Uczniowie z klas pierwszych uczestniczyli w zajęciach, na których poznali pracę bibliotekarza. Panie bibliotekarki przybliżyły uczniom na czym polega ich praca. Uczniowie obejrzeli film przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pt.: „Bibliotekarz”.
Pasowanie na czytelnika
Co roku w bibliotece szkolnej odbywa się wspaniała uroczystość Pasowania na Czytelnika uczniów klas pierwszych!
Uczniowie otrzymali garść informacji na temat regulaminu wypożyczania książek i zasad zachowania w bibliotece. Następnie wszyscy wyśmienicie się bawili przy rozwiązywaniu zagadek, rebusów nawiązujących do ulubionych bajek w bibliotecznym pokoju tajemnic! Później uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Każdy z uczniów wypożyczył wybraną przez siebie książkę do domu!
A niechaj narodowie wżdy postronni znają, Iż Polacy nie Gęsi, iż swój język mają. Mikołaj Rej
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione w 1999 roku przez UNESCO, a jego celem jest promocja języka ojczystego oraz wsparcie świadomości społeczeństw, jak ważne jest posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.
Z tej okazji w naszej bibliotece odbyły się zajęcia pt. „Dbajmy o język ojczysty”, na których uczniowie obejrzeli prezentację, dowiedzieli się o różnorodności językowej na świecie, o tym jak trudny jest język polski oraz najczęściej popełnianych błędach językowych. Mogli też zmierzyć się z zagadkami, rebusami, ćwiczeniami i łamańcami językowymi. Próby ich powtarzania przysporzyły uczniom mnóstwo okazji do śmiechu.
"Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato!"
„Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato!” to akcja promowania czytelnictwa dzieciom, do której zostali włączeni rodzice najmłodszych uczniów z klas 0. Uczniowie otrzymali „kufereczek bajeczek” ze szkolnej biblioteki. Do książeczek został dołączony list z prośbą o głośne czytanie bajek swemu dziecku oraz ulotka z informacjami, jakie korzyści płyną z czytania dziecku od najmłodszych lat.
"Przerwa na czytanie"
21 listopada biblioteka szkolna zaprosiła uczniów i nauczycieli naszej szkoły do akcji czytelniczej pt: „Przerwa na czytanie”. Nasi uczniowie czas podczas przerw spędzili z książką, którą wypożyczyli lub przynieśli z domu. Do akcji włączyli się uczniowie z wolontariatu szkolnego czytając młodszym kolegom i koleżankom z oddziałów przedszkolnych oraz nauczania wczesnoszkolnego.
Sześciolatki z wizytą w bibliotece
15 listopada 2024 roku najmłodsi z naszej szkoły uczniowie klasy 0b odwiedzili bibliotekę szkolną, aby dowiedzieć się więcej o naszej bibliotece i pracy bibliotekarza.
Zawody bohaterów naszych lektur
Wiersz „Gdy miasto śpi” Tadeusza Kubiaka rozpoczął spotkanie w szkolnej bibliotece z klasą III a i I b w ramach zajęć „Poznajemy zawody”. Uczniowie po wysłuchaniu wiersza dowiedzieli się o pracy dorosłych podczas snu dzieci. Dzieci chętnie dzieliły się kim chciałyby zostać w przyszłości.
Poznajemy zawód bibliotekarza
Uczniowie klasy II b odwiedzili bibliotekę szkolną w ramach zajęć „Poznajemy zawody- bibliotekarz”. Lekcja biblioteczna poświęcona była pracy bibliotekarza, bibliotece, oraz książkom. Dzieci podczas zajęć dowiedziały się jak zbudowana jest książka, w jaki sposób poukładane są książki na półkach oraz jak wiele korzyści niesie za sobą czytanie książek.
Biblioteka z teatrzykiem kamishibai w oddziałach przedszkolnych
W listopadzie bibliotekarki odwiedziły przedszkolaki z teatrzykiem kamishibai. Panie zaprezentowały najmłodszym dzieciom baśń pt. „Szewczyk Dratewka”. To spotkanie dało dzieciom możliwość obcowania z książką w niekonwencjonalny sposób.
Podziękowanie za udział w Narodowym Czytaniu
Po zgłoszeniu naszej szkoły do udziału w ogólnopolskiej akcji otrzymalismy listownie podziękowanie. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej przesłał nam egzemplarz "Kordiana" Juliusza Słowackiego.
Narodowe czytanie
1 X 2024 roku nasza szkoła wzięła udział w akcji czytelniczej ,,Narodowe Czytanie" pod patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku czytaliśmy "Kordiana" Juliusza Słowackiego.