• Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

• Zasady i organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole

Obowiązującym uregulowaniem prawnym dotyczącym udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach organiacja_pomocy_psych.-pedag._2017.pdf

Rozporządzenie MEN w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach z 9 sierpnia 2017 roku.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 13 lutego 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2019r. rozporzadzenie_zmieniajace_zasady_organizacji_pomocy_psychologicznej_2019.pdf

Istota pomocy - specjalne potrzeby edukacyjne
            Istotą pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej uczniom jest:

• rozpoznawanie i zaspokajanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia;
            • rozpoznawaniu indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia;
            • rozpoznawanie czynników środowiskowych wpływających na funkcjonowanie ucznia w przedszkolu, szkole i placówce,
            • w celu wspierania jego potencjału rozwojowego i stwarzania warunków do jego aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu przedszkola, szkoły i placówki oraz w środowisku społecznym.

Pomocy psychologiczno-pedagogicznej w naszej szkole udzielają uczniom nauczyciele oraz specjaliści, w szczególności, logopeda, terapeuta pedagogiczny, pedagog, doradca zawodowy.
            Pomoc ta jest organizowana i udzielana we współpracy z: rodzicami uczniów, poradniami psychologiczno - pedagogicznymi, w tym poradniami specjalistycznymi, placówkami doskonalenia nauczycieli, innymi szkołami, organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami i podmiotami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży.

• Wspieranie dziecka w okresie epidemii

• Szanowni Rodzice/Opiekunowie,

Jeśli potrzebujecie wsparcia, porady, rozmowy proszę piszcie. Mój adres mailowy do bezpośredniego kontaktu ze mną: sniewiarowska@zegrodzisk.pl

Obecnie naszym najważniejszym zadaniem jest zadbanie o relacje z własnym dzieckiem, poczucie bezpieczeństwa oraz komfort psychiczny wszystkich domowników.

W trakcie rozmów z dzieckiem dotyczących tego co się dzieje, ważne są nie tylko przekazywane przez nas informacje (treść dostosowana do wieku dziecka), ale także sposób w jaki to zrobimy. Dzieci różnie przeżywają lęki i zmartwienia, dlatego ważne jest, żeby zrozumieć unikalne doświadczenie Twojego dziecka. Jeśli sam jesteś w niepokoju, będzie to miało wypływ na Twoje dziecko. Dzieci jak mało kto, odbierają nasze emocje, ,,zarażają się nimi", dlatego bardzo ważne jest zadbane o siebie. Pamiętaj, że w tym wyjątkowym czasie, możesz korzystać ze wsparcia innych dorosłych, zaplanować rodzinne rytuały, a także kontrolować czas przeznaczony na korzystanie z social mediów. Warto skorzystać ze wsparcia specjalistów- jeśli czujesz, że to potrzebne. Pamiętaj też, że najważniejsze jest zdrowe psychiczne, a potem edukacja.

Jak rozmawiać o tym z dziećmi?

Wytłumacz jaka jest sytuacja (nie kłam, nie omijaj tego tematu - inaczej dziecko nie będzie wiedziało, jak się zachować)

Zwróć uwagę na emocje (podkreśl, że strach jest naturalny oraz powiedz, jak można go odczuwać, np. ból brzucha, przyspieszony oddech, potliwość, itp.)

Wskaż, co można zrobić (tj. dokładne mycie rąk, niewychodzenie z domu, relaksacja, rozmowa z Rodzicem)

Powiedz o swoim wsparciu (podkreśl, że może liczyć na rozmowę z Tobą oraz wysłuchanie ZAWSZE, kiedy tego potrzebuje)

Chwal jego jego zachowania związane z ostrożnością (wzmacniaj wszelkie zachowania prewencyjne, ale bądź czujny, aby dziecko nie wpadło w spiralę stresu - w takim przypadku ponownie podejmij rozmowę o tej sytuacji)

Rodzicu!

Pamiętaj, że Dziecko obserwuje Twoje reakcje  i stara się je naśladować! Twój wzorzec ma ogromny wpływ na jego przyszłość.

źródło: www.borntoperform.info