Pedagog szkolny
Zajęcia z pedagogiem
mgr Sylwia Niewiarowska - pedagog szkolny w Zespole Szkół w Grodzisku
Celem pracy pedagoga szkolnego jest uzupełnianie, rozszerzanie i pogłębianie działalności dydaktyczno-wychowawczej i opiekuńczej nauczycieli. Pedagog jest „łącznikiem” między uczniami, rodzicami, nauczycielami oraz instytucjami opiekuńczo-wychowawczymi w rejonie swojego działania.
Zajęcia prowadzone przez pedagoga to:
- zajęcia podnoszące kompetencje emocjonalno-społeczne
- zajęcia korekcyjno-kompensacyjne
- zajęcia profilaktyczne
- kreatywne przerwy
Podczas tych zajęć pedagog często wprowadza elemanty gier, zabaw oraz sztuki i technologii. Stwarza uczniom bezpieczną i kreatywną przestrzeń do wyrażania siebie.
Zajęcia podnoszące kompetencje emocjonalno-społeczne
Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne, w największym skrócie, jak sama nazwa wskazuje służą kształtowaniu i rozwijaniu kompetencji emocjonalnych i społecznych, a więc umiejętności rozpoznawania i panowania nad swoimi emocjami, ale także odczytywania emocji innych i adekwatnego zachowania się w danej sytuacji społecznej.
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne
Zajęcia korekcyjno – kompensacyjne są jednymi z zajęć specjalistycznych, które zmierzają do jak najpełniejszego rozwoju dziecka. Celem ogólnym zajęć jest rozwój oraz optymalne usprawnienie psychofizyczne i społeczne ucznia, prowadzące do poprawy funkcjonowania ucznia w życiu codziennym.
Zajęcia profilaktyczne
Głównym celem prowadzonych zajęć profilaktycznych jest eliminowanie i zmniejszanie czynników ryzyka oraz wzmacnianie czynników chroniących, które oddziaływują na dzieci i młodzież.
Kreatywne przerwy
Głównym celem zorganizowania "kreatywnych przerw" było zaproponowanie alternatywnych aktywności w zamian za wprowadzony zakaz korzystania z mediów cyfrowych.
Przyświecały tej akcji także inne cele takie jak:- wdrażanie działań zapobiegających uczniowskiej nudzie, agresji słownej i fizycznej, poprawiających bezpieczeństwo w szkole,
- rozwijanie kreatwności, pasji, ukazanie ciekawych alternataywnych sposobów spędzania czasu wolnego
- rozwijanie własnej aktywności społecznej, uczenie się kształtowania więzi z innymi i inicjowania interakcji społecznych, nauka dialogu, konwersacji, dyskutowania, aktywnego słuchania, kompromisu,
- integracja społeczności szkolnej
W czasie przerw uczniowie mogli zagrać w gry planszowe, karty, gry stolkowe (szachy, warcaby, UNO, Dobble, memory). Uczniowie mogli również rysować, malować, układać mozaiki z kolorowych koralików HAMA. Welbiciele zagadek, rebusów z chęcią grali w kalmbury i inne gry, wykorzystując do tego tablicę. Czasami też uczniowie przychodzili po prostu poczytać książki, powtórzyć lekcje, pomyśleć, pomarzyć, pokolorować lub narysować obrazek.