O gabinecie
"Lepiej zapobiegać, niż leczyć” – Hipokrates
O gabinecie
Dyrektor szkoły realizując obowiązek zapewnienia pomocy przedlekarskiej dba, by w szkole funkcjonował gabinet profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej. Do wykonywania zadań związanych z zapewnieniem opieki zdrowotnej szkoła zatrudnia higienistkę Panią Irenę Zubik. Gabinet mieści się na I piętrze w głównej części kompleksu szkolnego s. 17 w pobliżu pokoju nauczycielskiego.
Gabinet otwarty codziennie:
poniedziałek, wtorek w godz.8.00d0 15.30,
środa- czwartek w godz od 8.00 do 11.45
piątek w godz od 8.00 do 14.30
Numer telefonu do gabinetu: 696 070 367
Nasza szkoła jest wyposażona w sprzęt, aparaturę medyczną i produkty lecznicze.
Wyposażenie naszego gabinetu profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej to: kozetka, stolik zabiegowy lub stanowisko pracy - urządzone i wyposażone stosownie do zakresu zadań pielęgniarki szkolnej, szafka przeznaczona do przechowywania leków, wyrobów medycznych i środków pomocniczych, biurko oraz szafka kartoteczna - przeznaczone do przechowywania dokumentacji medycznej w gabinecie profilaktyki zdrowotnej, waga medyczna ze wzrostomierzem, parawan, aparat do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi z kompletem mankietów dla dzieci i dorosłych, stetoskop, tablice Snellena do badania ostrości wzroku, tablice Ishihary do badania widzenia barwnego, tablice - siatki centylowe wzrostu i masy ciała oraz inne pomoce do wykonywania testów przesiewowych i interpretacji ich wyników, środki do nadzorowanej grupowej profilaktyki próchnicy zębów; Przenośna apteczka pierwszej pomocy wyposażona w: zestaw przeciwwstrząsowy, w skład którego wchodzą: Natrii chloridum 0,9 % - roztwór do wstrzykiwań, Hydrocortisonum hemisuccinatum - proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub infuzji lub odpowiedniki terapeutyczne, Glucosum 20 % - roztwór do wstrzykiwań, płyny infuzyjne: Glucosum 5 % - roztwór do infuzji, Natrii chloridum + Kalii chloridum + Calcii chloridum dihydricum - (8,6 mg + 0,3 mg + 0,33 mg)/ml - roztwór do infuzji dożylnych, gaziki jałowe, gazę jałową, bandaże dziane i elastyczne, chustę trójkątną, przylepiec, przylepiec z opatrunkiem, rękawiczki jednorazowe, octawian glinu (altacet), wodę utlenioną, środek odkażający skórę, tabletki przeciwbólowe i rozkurczowe, neospasminę, maseczkę twarzową do prowadzenia oddechu zastępczego, szyny Kramera, stazę automatyczną, nożyczki, pakiet do odkażania.
Czym zajmuje się szkolna higienistka?
- Profilaktyczna opieka zdrowotna jest sprawowana przez higienistkę szkolną nad uczniami w szkole i obejmuje:
-
Wykonywanie i interpretowanie testów przesiewowych.
-
Kierowanie postępowaniem poprzesiewowym oraz sprawowanie opieki pielęgniarskiej nad uczniami objętymi tym postępowaniem.
-
Organizowanie profilaktycznych badań lekarskich.
-
Prowadzenie grupowej profilaktyki fluorkowej próchnicy zębów.
-
Czynne poradnictwo dla uczniów z problemami zdrowotnymi, społecznymi i szkolnymi w zakresie opieki pielęgniarskiej.
-
Udział w planowaniu realizacji szkolnego programu edukacji zdrowotnej oraz podejmowanie innych działań w zakresie promocji zdrowia.
-
Udzielanie pomocy w przypadku nagłych zachorowań, urazów i zatruć.
-
Współpraca z Dyrekcją Szkoły w sprawie warunków bezpieczeństwa uczniów i warunków sanitarnych szkoły.
-
Prowadzenie dokumentacji medycznej uczniów według wzorów określonych w załączniku do rozporządzenia Ministra Zdrowia.
Zadania* organizowaniei realizacja świadczeń z zakresu edukacji i promocji zdrowia, w szczegolności poprzez- stosowanie zróżnicowanych metod edukacyjnych- udział w projektowaniu i programowaniu zajęć edukacji zdrowotnej w ramach szkolnego programu edukacji zdrowotnej uczniów, rodziców i pracowników szkoły* nadzór nad warunkami sanitarno- higienicznymi w środowisku nauczania i wychowania- ocenę stanu sanitarno- higienicznego oraz warunków nauczania w placówce- ocenę higieny organizacji nauczania* profilaktycznaopieka zdrowotna nad uczniami poprzez planowanie i wykonywanie- testów przesiewowych w celu identyfikacji odchyleń od normy rozwojowej, nie zdiagnozowanych zaburzeń i wad- -
Dbanie o czystość głowy
Pedikuloza to inaczej wszawica jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez wesz głowową (Pediculus humanus capitis). Wszawica występuje we wszystkich krajach świata. Jest to powszechny problem, który nie zawsze jest oznaką braku higieny. Do zarażenia może dojść w każdym wieku, chociaż najczęściej występuje ona u dzieci i młodzieży. Do zarażenia tymi pasożytami łatwiej dochodzi w dużych zbiorowiskach ludzkich (przedszkola, szkoły, internaty, akademiki, kolonie, obozy letnie, koszary, domy pomocy społecznej, noclegownie).
Prosimy o regularną kontrolę czystości włosów dzieci. W razie stwierdzenie problemu proszę o zapoznanie się z ulotką.
Zalecenia dotyczące plecaków szkolnych
Tornister stanowi nieodzowny atrybut każdego ucznia. Jego waga, odpowiednie dopasowanie oraz właściwe użytkowanie odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz zapobieganiu skrzywienia kręgosłupa.
W wieku szkolnym ma miejsce pierwszy okres krytyczny dla postawy fizycznej dziecka. W okresie tym następuje wzmożony wzrost ciała dziecka, w związku, z czym uczniowie bardziej narażeni są na wykształcenie się u nich wady postawy. Rozpoczynając naukę, dziecko zmienia swój dotychczasowy tryb życia spędzając w szkolnej ławce – w pozycji siedzącej – dziennie powyżej 4 godzin. Dodatkowo w wieku 6–9 lat organizm wykazuje ogromną biologiczną potrzebą ruchu, co prowadzi do częstej zmiany pozycji podczas lekcji.
-
Zbyt ciężki plecak może powodować niekorzystne, bolesne napięcia w mięśniach i stawach, oraz bóle bioder i kolan.
-
Noszenie nieodpowiedniego plecaka wymusza nieprawidłową postawę – pochylanie sylwetki do przodu, a także bóle w okolicach karku.
-
Nadmierne obciążenie źle wpływa również na ramiona, które są nieprzystosowane do noszenia ciężarów.
-
Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego waga plecaka nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała ucznia.
-