Nasza Mała Ojczyzna
Bohaterowie II wojny światowej
Historia II wojny światowej kryje jeszcze wiele tajemnic, które zamknięte są w niedostępnych dla historyków archiwach lub wśród pamiątek po nieznanych bohaterach ukryte na dnie szuflad. Od lat chciałam „zajrzeć do tych szuflad” i ożywić wspomnienia o ludziach, których losy wojenne zostały zapomniane, a są fascynujące i mogłyby być kanwą dla niejednej powieści czy scenariusza filmowego. Od lat interesuję się historią lokalną, wyszukuję na rynku wydawniczym publikacji dotyczących Podlasia. Szczególnie bliski jest mi rejon, z którego pochodzę, obecnie powiat siemiatycki, a przed wojną powiat Bielsk Podlaski. Przez lata zgromadziłam obszerne archiwum dokumentów i zdjęć archiwalnych dotyczących mojej społeczności. Odkryłam, jak wielu bohaterów z mojej małej ojczyzny zasługuje na przywrócenie ich pamięci w środowisku lokalnym. (...) Odbyłam kilkanaście rozmów z dziećmi czy też wnukami, prawnukami moich bohaterów. Były to interesujące spotkania, okazja do przeszukania rodzinnych archiwów i poddania się refleksji, ile wiemy o swojej rodzinie. Spotkałam się z przychylnością i bardzo pozytywnym odbiorem. Pozyskałam wiele cennych dokumentów i zdjęć, które są załącznikami do niniejszej pracy. Udało mi się zmobilizować osoby, które udzielały wywiadów po wewnątrzrodzinnych konsultacjach w celu odtworzenia jak największej ilości szczegółów z życia ich bliskich. (...) Napisałam o ludziach urodzonych w pierwszych 3 dekadach XX wieku, a mieszkających w okolicach Siemiatycz w powiecie Bielsk Podlaski, tj. o moim dziadku - Bolesławie Florczuku ze Skiw Małych, o moich sąsiadach z rodzinnej wsi Mierzynówka: Zygmuncie Miłkowskim, Władysławie Parzonko i Janie Gulanie, o teściu mojej przyjaciółki - Antonim Kosińskim oraz Marianie Kalickim - przedwojennym Wójcie Gminy Grodzisk pochodzącym z Niewiarowa-Sochów. Uważam, że zasłużyli swoją postawą życiową na utrwalenie ich losów na kartach tej pracy. Z dużą satysfakcją stwierdzam, że odżyli w mojej pracy na nowo. Liczę, że mój wysiłek zmotywuje (...) czytelników do zainteresowania się historią rodzinną. Uważam, że warto wiedzieć, kim się jest i kim byli nasi przodkowie. Rośnie kolejne pokolenie (...). Bohaterowie mojej pracy powinni być wzorem do naśladowania dla wszystkich ... Beata Goławska
praca_dyplomowa_UwB_2018.pdf
Fot. Na zdjęciu Jan Gulan z Mierzynówki (stoi w środku) w obozie internowania na Węgrzech - 1940r.
Wojenne losy ...
W przygotowaniu:
Władysław Parzonko z Mierzynówki żołnierz Kampanii Wrześniowej, więzień obozu koncentracyjnego Dachau
Więźniowie Ostaszkowa 1944
Józef Niedźwiecki z Czarnej Wielkiej żołnierz II wojny światowej
Czesław Harkiewicz z Czarnej Wielkiej - przesiedlenic z Kresów
Sybiracy z naszej gminy
Fot. Na zdjęciu Tadeusz Pucel z Mierzynówki (siedzi pierwszy od lewej) na zesłaniu - ZSRR 1944r.
Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata
„Kto ratuje jedno życie, ten jakby cały świat ratował” głosi sentencja z Talmudu, która wybijana jest na medalu przyznawanym Sprawiedliwym
Muzeum Historii Żydów Polskich Polin - Sprawiedliwi Polacy
W czasie II wojny światowej, kiedy to Niemcy wprowadzili w życie zbrodniczy plan eksterminacji ludności żydowskiej na terenie okupowanej Polski znaleźli się bohaterscy Polacy różnych wznań, którzy z narażeniem swojego życia oraz swoich rodzin bezinteresownie ratowali współobywateli, sąsiadów, znajmych.... Polaków żydowskiego pochodzenia.
Po wojnie Instytut YAD VASHEM nadał ratującym Żydów tytuł: Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Do grona najznamienitszych obywateli Polski, którzy są wzorem dla kolejnych pokoleń i życiem swoim zaświadczyli, co to znaczy być Człowiekiem, należy Stefan i Maria Kopiec z Makark, którzy uratowali Helenę i Cwi Kramerów. Cwi zanim dotarł do Makark był ukrywany przez Olgę i Stefana Gumieniaków z Bacik.
Sprawiedliwymi okazali się Konstanty i Bronisława Kryńscy z Morzów, którzy ukrywali 18 Żydów w tym rodzinę Ephraima Kiejlesa z Grodziska. Kryńscy byli wspierani przez proboszcza Parafii Rzymskokaltolickiej w Ostrożanach ks. Jana Audera. W niedalekich Krynkach-Sobolach Państwo Kryńscy uratowali m.in. córkę i wnuka Ephraima Kiejlesa z Grodziska.
Wywiad z p. Marią Kopiec w naszej szkolnej gazecie "Grodziszczanka" przeprowadzony w 2006 roku numer10.pdf
Polacy z okolic Treblinki ratujący Żydów
Historia Żydów na Podlasiu Przeczytaj więcej ...
Fot. Na zdjeciu Maria Kopiec w Jerozolimie z ocalonymi. Ze zbiorów rodzinnych p. Szawkało.
Historia jednej fotografii - Ephraim Kejles z Grodziska
Rodzina Ephraima Kejlesa z Grodziska, Polska, 1935 r. Stoi od lewej: Itka Kejles i jej matka Rachel Kejles. Siedzą od lewej: Ephraim Kejles i jego żona Rivka z domu Levin; Menasz Hirshfeld szwagier Ephraima z Warszawy, dzieci od lewej: Yehoshua (Shialeh) Zoltak, Chayaleh Kejles, wnuki Ephraima i Rivki.
Zobacz źródło informacji Kliknij tutaj...
Ephraim Kejles został zastrzelony 2 listopada 1942 roku w nocy, w której cała rodzina uciekła z siemiatyckiego getta. Tego dnia Niemcy zaczęli ewakuować getto i wysłać wszystkich Żydów do Treblinki. Przeczytaj więcej ... Menasz Hirshfeld mieszkał w Warszawie. Nie jest jasne, czy zmarł w getcie po tym, jak hitlerowcy skonfiskowali drukarnię lub został wysłani do Treblinki razem z resztą rodziny. Chayaleh Kejles został wysłany do Treblinki wraz ze swoją matką, Chana z domu Gewirc i młodszą siostrą Yenteleh. Itka Kejles została deportowana do ZSRR wraz z mężem Shmulikem Lichtenfeldem, a tym samym przeżyła. Po wojnie przeprowadzili się do Montrealu wraz z dwojgiem dzieci. Itka zmarła tam w zaawansowanym wieku. Yehoshua Zoltak i jego rodzice ukrywali się w Krynkach-Sobolach u Państwa Kryńskich i przetrwali w ten sposób. Jego ojciec, Izrael Zoltak, zmarł we Włoszech tuż po wojnie. Jego matka, Henia, przeprowadziła się do Montrealu i zmarła dożywszy podeszłego wieku. Yehoshua Zoltak mieszka w Montrealu Przeczytaj więcej .... Rachel i jej mąż, Avraham Lisogursky oraz ich córka Chana, a także matka Racheli Rivka Kejles z d. Lewin, była ukrywana przez Bronisławę i Konstantego Kryńskich z Morzów. Wszyscy oni przeżyli. Przeczytaj więcej .... Rivka zmarła w Białymstoku w 1945 roku na atak serca kilka miesięcy po ich wyzwoleniu. Rachel i jej rodzina wyemigrowali do Montrealu. Jej mąż, Avraham, zmarł w 1982 roku. W 1985 roku Rachel zamieszkała w Izraelu u swojej córki Chany Broder Zobacz zjęcie .... Rachel Kejles Lisogursky zginęła w wypadku komunikacyjnym w Tel Awiwie w 1998 roku w wieku 87 lat. Po wojnie do Siemiatycz wrócił syn Ephraima Yehoshua Kejles w celu odszukania szczątków zamordowanego ojca. Syn Ephraima wraz z żydowskimi ocalonymi i polskimi robotnikami ekshumowali zwłoki 70 Żydów w tym Ephraima, zabitych podczas likwidacji getta w Siemiatyczach, aby mogli być odpowiednio pochowani przy wejściu na cmentarz żydowski. Staraniem Kiejlesa miejsce pochówku upamiętniono tablica nagrobną. Zobacz więcej ...
Żydowski cmentarz w Siemiatyczach
To warto przeczytać...
Żydzi byli integralną częścią naszego społeczeństwa do 1942 roku, kiedy to Niemcy hitlerowskiego rozpoczęły wdrażanie planu masowej eksterminacji wyznawców mojżeszowych. Zniknęli nasi sąsiedzi, znajomi, przyjaciele, kupcy, krawcy, prawnicy, lekarze, nauczyciele, aptekarze.... Hitlerowcy wymordowali ludzi, zniszczyli ich tradycje, zgładzili nam sąsiadów, pozbawili nas wielowiekowej kultury żydowskiej z którą koegzystowaliśmy, po których pozostała pustka.... Pozostały tylko milczące synagogi m. in. w Siemiatyczach, Ciechanowcu, Kleszczelach, Orli czy Tykocinie. Nielicznie zachowane kirkuty z zaniedbanymi nagrobkami, macewy w nieładzie, charakterystyczne domy z drzwiami wychodzącymi na ulicę wołają o pamięć. Spacer po Brańsku, Ciechanowcu, czy innych podlaskich miasteczkach pozwoli odnaleźć ślady naszych "nieobecnych" sąsiadów.
Młode pokolenie ma obowiązek znać historię Polski z wielowiekową historią Polskich Żydów.
Marsz Żywych w Oświecimiu - 2 maja 2019r.
https://ekai.pl/patriarcha-bartlomiej-i-poprowadzi-marsz-zywych-na-terenie-auschwitz/
Zobacz więcej:
Strona Żydowskiego Instytutu Historycznego - Archiwum Ringelbluma
Dalej jest noc. Losy żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski
Kolekcja zdjęć siemiatyckich Żydów
Wystawa o 15 żydowskich dzieciach w czasie Holokaustu
Żydzi pomordowani w Malinowie koło Dziadkowic
Strona fundacji pamięci: http://www.fpkt.org.pl
Likwidacja getta w Siemiatyczach 1942r.
Zagłada skupisk żydowskich na Białostocczyźnie
Mirosław Leszczak, Zagłada ludności żydowskiej w Siemiatyczach
Polacy z okolic Treblinki ratujący Żydów
Żydzi z Ciechanowca w 1918 - 1942
Społeczne Muzeum Żydów Białegostoku i Regionu
Fot. Zbiorowa mogiła 106 zamordowanych Żydów w Pobikrach