• Biblioteka

        Postanów sobie czytać codziennie, choćby przez kwadrans, po roku odczujesz skutki... Henryk Mann
          • # przerwanaczytanie

          • W piątek, 27 października 2023r. nasza szkoła przystąpiła do IV Międzynarodowej edycji Ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Akcja realizowana była w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”.

            Uczniowie czytali książki przyniesione z domu lub wypożyczone z biblioteki szkolnej. Czytano w salach lekcyjnych oraz na szkolnych korytarzach. Czytaliśmy to co lubimy, co sprawia nam przyjemność.  Najmłodszym uczniom czytali starsze koleżanki, nauczyciele i dyrekcja.

            Celem akcji była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zwrócenie uwagi na czytanie jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu w szkole i w domu oraz zachęcanie wszystkich do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu.

            Cieszymy się, ze mogliśmy uczestniczyć w tak wielkim i pomysłowym wydarzeniu czytelniczym. Udział w akcji wzięło 77 przedszkolaków, 76 uczniów z klas I-III, 115 z klas IV – VIII oraz 41 nauczycieli i pracowników oraz dyrekcja szkoły. Nasz wynik to 309 czytelników.

            Dziękujemy wszystkim za aktywność i zaangażowanie w tę piękną międzynarodową  akcję czytelniczą!

             

             

             

          • Pierwszaki czytelnikami 

          • ''Książki to najlepsi Twoi przyjaciele. Nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele''

            Jan Rak

            Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. W naszej szkole to wydarzene miało miejsce 15 lutego 2023 roku. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie musieli wykazać się znajomością bajek i bajkowych postaci, z czym poradzili sobie na szóstkę. Następnie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki.

            Po takim wprowadzeniu, skupione i poważne uroczycie przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika oraz wypożyczenie pierwszej książki.

            Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

             

          • "Zaczarowana Zagroda"

          • Dnia 10 lutego  w klasie 2 odbył się turniej czytelniczy ze znajomości lektury pt.: "Zaczarowana zagroda" Aliny i Czesława Centkiewiczów. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zabawie rozwiązujac krzyżówki, rebusy, zagadki, rozsypanki zaniowe oraz tworzyli melodię do tekstu.

          • Wizyta uczniów z klas 0 w bibliotece 

          • 17 lisopada 2022 r. uczniowie z oddziału „0” odwiedziły szkolną bibliotekę.  Był to ich pierwszy kontakt z tym miejscem. Wyglądało na to, że współpraca z biblioteką w dalszych latach będzie owocna…

            Dzieci zapoznały się z regulaminem, zasadami korzystania z księgozbioru oraz pomieszczeniem biblioteki. Podczas spotkania mowa była o rozmieszczeniu książek na regałach, ich rodzajach i gatunkach oraz zasadach zachowania jakie obowiązują w takich miejscach. Niezwykle ważne było uwrażliwienie młodych czytelników na konieczność szanowania wypożyczonych książek, regularnego korzystania ze zbiorów biblioteki
            i wyrobienia nawyku czytania w domowym zaciszu. Uczniowie pod czujnym okiem Pani bibliotekarki miały okazję przybić pieczęć na nowych książkach, które w ostatnim czasie wzbogaciły zbiory naszej szkolnej biblioteki. 

          • Teatrzyk kamishibai

          • W dniach 21-22 października 2022 r. uczniowie klas III  h uczestniczyli w zajęciach czytelniczych zorganizowanych przez bibliotekę szkolną.

            Dzieci wysłuchały baśni  Janiny Porazińskiej  „Szewczyk Dratewka”, przeczytaną metodą „teatrzyku kamishibai”.

            Teatrzyk kamishibai (jap. kami- papier, shibai- sztuka) oznacza dosłownie teatr obrazkowy lub teatr ilustracji. Jest to technika czytania/opowiadania wywodząca się z Japonii, która wykorzystuje książki w formie kart oraz drewnianą skrzynkę, w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii.

          • Narodowe Czytanie 2022

          • Wraz z początkiem roku szkolnego uczniowie naszej szkoły intensywnie rozpoczęli działania związane z promocją czytelnictwa. „Narodowe Czytanie” jest doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej.  W tym roku 3 września  2022 r. odbyła się XI edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której Polacy w wielu miejscowościach w kraju i za granicą czytali Ballady i Romanse Adama Mickiewicza. Nasza szkoła przystąpiła do akcji 6 września i uczestniczyli w niej uczniowie z klas VI-VIII.

             

          • "Baje, bajki, bajeczki..."


          • Dnia 21 czerwca 2022 r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski „Baje, bajki, bajeczki” dla uczniów klas 0,  I – III.

            Celem konkursu było:

                • popularyzowanie wielobarwnej poezji dziecięcej,

                • promowanie talentów recytatorskich,

                • kształtowanie wrażliwości na piękno języka ojczystego,

                • rozwijanie zainteresowań czytelniczych.

            W konkursie wzięło udział 32 recytatorów. Konkurs przebiegał w serdecznej i miłej atmosferze. Występom dzieci towarzyszyły wielkie emocje. Wybór laureatów był niełatwy, ponieważ wszyscy uczestnicy prezentowali wysoki poziom.

             Zmagania z trudną sztuką recytacji oceniała Komisja Konkursowa w składzie:

                p. Iwona Boguszewska, p. Marta Uściniak, p. Maria Owsieniuk.

            Wyłonieni zostali następujący zwycięzcy:

                 I miejsce -    Ania Wojciuk kl. III a

                 II miejsce -    Oliwia Przywózka kl. I

                 III miejsce -   Patrycja Kowalczuk                     

            Wyróżnieni:

            • Maja Radziszewska kl. III a
            • Zofia Boguszewska kl. III b
            • Zygmunt Borzym kl. II a
            • Joanna Chlebińska kl. II a
            • Hanna Stępkowska kl. II b
            • Karolina Zaleska kl. II b
            • Karol Rytel kl. I
            • Nikola Klebanowska kl. I
            • Luisa Clara Stankiewicz kl. 0 a
            • Zuzanna Zaleska kl. 0

             Laureaci konkursu otrzymają nagrody książkowe.
            Wszystkim uczestnikom gratulujemy talentu artystycznego, dziękujemy za udział
             w konkursie i dzielenie się pięknem poezji.

          • Przedszkolaki z wizytą w bibliotece szkolnej

          • Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. W piątek 29 kwietnia  przedszkolaki wybrały się na mini wycieczkę do biblioteki szkolnej. W bibliotece przywitała dzieci pani bibliotekarka i zaprosiła do zwiedzania. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przyglądały się książkom znajdującym się na półkach,a szczególnie książeczkom dla dzieci. Bardzo spodobały się im kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądały. Pani Joanna opowiedziała o bibliotece, o zbiorach znajdujących się na półkach. Dzieci zobaczyły, jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dowiedziały się także, jak należy dbać o książki. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały zakładki do książki. Spotkanie odbywało się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze. Dla wielu przedszkolaków była to pierwsza wizyta w bibliotece szkolnej.

          • Bibliotekarka z wizytą teatrzyku kamishibai w przedszkolu

          •  

             W ramach promocji czytelnictwa wśród najmłodszych, odbył  się przedszkolu seans kreatywnego czytania – Teatrzyk Kamishibai. 

            Kamishibai to teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania wywodząca się z Japonii  wykorzystująca plansze z obrazkami
            i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai) – na wzór parawanu
            z teatrzyków marionetkowych, w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania.

            Dzieci po raz pierwszy spotkały się z taką formą czytania, toteż na początku zastanawiały się, w jaki sposób drewniana skrzynka stanie się teatrzykiem. Wszystko wyjaśniło się w momencie, gdy wspólnie wypowiedziały zaklęcie: „Abrakadabra, hokus pokus, teatrzyku otwórz się!”.

            Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały i obejrzały   bajkę o „Szewczyku Dratewce” Janiny Porazińskiej, do której  ilustracje  własnoręcznie wykonała pani Joanna Jaszczołt z pomocą starszych uczniów z klasy VI.

            Podczas swobodnej rozmowy przedszkolaki podzieliły się swoimi czytelniczymi zainteresowaniami
            i wrażeniami.

          • Akcja czytelnicza

          • "Teraz tu jest nasz dom"

            10 marca 2022 roku na parterze szkoły odbyła się akcja głośnego czytania książki Barbary Gawryluk „Teraz tu jest nasz dom” dla klas I-III. W akcję włączyła się klasa VII b czytając  młodszym kolegom historię jednej z rodzin z Doniecka, którą wojna na Ukrainie zmusiła do ucieczki z domu. Książkę przenika smutek i złość, że dzieje się tak naprawdę, ale jednocześnie uczy ona empatii, zrozumienia drugiego człowieka.

          • Konkurs plastyczny

          • Na początku lutego biblioteka szkolna ogłosiła konkurs plastyczny dla klas I-VI pod hasłem ,,Okładka mojej ulubionej książki”. Wpłynęło 16 przepięknych prac. Uczniowie wykazali się fantazją, wyobraźnią i niezwykłą kreatywnością. Trudno było wyłonić te najlepsze, ponieważ wszystkie zasługiwały na nagrodę. Jednak trzeba było podjąć wyzwanie i dokonać wyboru, jury zdecydowało nagrodzić prace odznaczające się szczególną starannością.

            Laureatkami konkursu zostały:

            Patrycja Kowalczuk kl 2b

            Karolina Rokicka kl. 2 b

            Wiktoria Zduniewicz kl. 3 a

            Maja Stańczuk kl. 4

          • „Z lekturą szkolną za pan brat”

          • 18 lutego 2022 r.  uczniowie dwóch klas trzecich stanęli do rywalizacji o tytuł mistrza  znajomości lektury „Anaruk chłopiec z Grenlandii” Czesława Centkiewicza. Rywalizacja rozpoczęła się od kręceniem koła fortuny, na którym były umieszczone pytania związane z lekturą. W dalszej części zabawy uczniowie rywalizowali w prawidłowym rozwiązaniu krzyżówki, prawda czy fałsz,  układanie wydarzeń w kolejności chronologicznej, uzupełnianie tekstu luk z książką i wiele innych ciekawych zadań. Obie drużyny wykazały się doskonałą znajomością książki. Uczniowie klasy III a zwyciężyli pokonując klasę III b tylko jednym punktem. 
            Dziękujemy za wspólną zabawę, gratulujemy wyników rywalizacji zgodnej z zasadami savoir-vivre.

          •  Lekturowy turniej drugoklasistów

          • 16 lutego 2022 r. uczniowie klas drugich wzięli udział w turnieju lekturowym, którego celem była nie tylko integracja poprzez wspólną zabawę, ale przypomnienie treści pięknej i mądrej książki o pingwinach, której autorami są Alina i Czesław Centkiewiczowie. Rywalizacja klas była bardzo zacięta,a jednocześnie wyrównana,  obydwie klasy doskonale znały treść opowieści o mądrym pingwinku Eleganciku. Klasy miały za zadanie odpowiedzieć prawidłowo na pytania, rozwiązać krzyżówkę, wyłonić w tekście prawdę czy fałsz, ułożyć melodię do podanego tekstu i wiele innych ciekawych zadań. Obydwie klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy uznania za znajomość lektury, a od Pani Wicedyrektor lizaki jako nagroda za zaangażowanie.
            To był bardzo aktywny środowy poranek. Dziękujemy za wspólną zabawę. Gratulujemy wyników, bezkonfliktowej współpracy i rywalizacji zgodnej z zasadami.

             

             

          • Dzień Pluszowego Misia

          • Śliczny, miły czas – gdy miś w bajeczce czaruje nas” – pod takim hasłem obchodziliśmy 26 listopada Święto Dnia Misia. Każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim „milutkim przyjacielem". Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe, niebieskie itd. Wszystkie były śliczne
            i wyjątkowe. W tym wesołym dniu dzieci czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały historię ich święta, słuchały bajek czytanych przez nasze Panie Dyrektorki, oglądały o nich bajki. Bawiły się m.in. przy piosenkach: "Jedna łapka druga, łapka", „Jadą, jadą misie", brały udział w różnych zabawach ruchowych, konkursach, quizach, zgadywankach, wykonywały prace plastyczne, a nawet mogły zrobić zdjęcie
            w specjalnie przygotowanej    na     ten   dzień fotobudce.

            Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole był pełen uśmiechu i świetnej zabawy.

          • Moje ulubione zwierzątko

          • 4 października obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt, z tej okazji został
            w naszej szkole ogłoszony konkurs plastyczny pod hasłem: „Moje ulubione zwierzątko”. Do konkursu przystąpili uczniowie z klas O-III. Wszystkie prace były piękne, ciekawe i starannie wykonane, więc
             wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne.
             Jury wybrało osiem prac, które zasłużyły na wyróżnienie.

            Wyróżnienia

            1. Zuzanna Zaleska kl. 0
            2. Aleksander Kobus kl. 1
            3. Joanna Chlebińska kl. 2 a
            4. Julia Boguszewska kl. 2 b
            5. Patrycja Kowalczuk kl. 2 b
            6. Agata Moczulska kl. 2 b
            7. Karolina Zaleska kl. 2
            8. Maja Radziszewska kl. 3 a

             

          • Pierwszoklasiści czytelnikami biblioteki szkolnej

          • 5 listopada 2021 roku uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią panią Marią Owsieniuk odwiedzili bibliotekę szkolną. Głównym celem zajęć było poznanie biblioteki i przygotowanie pierwszoklasistów do samodzielnego korzystania z jej zbiorów. Uczniowie zapoznali się z księgozbiorem dla najmłodszych, regulaminem biblioteki, zasadami wypożyczania i poszanowania książek. Dzieci w trakcie spotkania przyrzekły, że będą szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Na pamiątkę tego doniosłego wydarzenia każdy nowy czytelnik otrzymał zakładkę do książki oraz wypożyczył samodzielnie pierwszą w swoim życiu książkę. Włączenie pierwszoklasistów w poczet czytelników to bardzo ważne wydarzenie. Dzieci mają możliwość doskonalenia techniki czytania oraz poszerzania swojej wiedzy, którą mogą nabyć poprzez korzystanie ze zbiorów bibliotecznych.

          • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

          • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w naszej szkole to czas, wielu licznych przedsięwzięć takich jak:

            • „Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato” - Skierowanie otwartego listu do rodziców i włączenie ich do akcji czytelniczej uczniów klas 0.
            • Wiedza ukryta w lapbookach – wyszukiwanie informacji na dowolny temat i wykonywanie teczki tematycznej.
            • Duży czyta małemu – akcja głośnego czytania starszych uczniów maluchom w bibliotece szkolnej podczas przerw.
            • Książka moim przyjacielem – zajęcia czytelnicze w klasach II-IV.
            • Z książką ci do twarzy- wkomponowanie siebie w okładkę książki, tak aby powstało ciekawe połączenie.
            • Nie wiesz co wypożyczyć? Wylosuj!

            Drzwi biblioteki stały otworem dla małych i dużych czytelników, którzy często nas odwiedzali. Zwiększyło się również zainteresowanie czytaniem. Ten fakt bardzo nas cieszy!

          • Akcja czytelnicza "Czytanie ma głos!"

          • 29  września 2021 roku w klasach I-III czytane były na głos opowiadania Joanny Papuzińskiej, Jak nasza mama odczarowała Wielkoluda z książki "Nasza mama czarodziejka", natomiast w klasach IV-VI „Bajka” Henryka Sienkiewicza.

            Organizatorami akcji była Biblioteka Pedagogiczna CEN w Białymstoku
            i białostocki oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.
            Do akcji również przystąpiła nasza szkoła.

          • Narodowe Czytanie 2021

          •  W akcji wzięli udział uczniowie klas VII i VIII. Wspólne czytanie dzieła zostało poprzedzone prezentacją multimedialną o życiu i twórczości Gabrieli Zapolskiej oraz krótkim wprowadzeniem do utworu. Nad całością przedsięwzięcia czuwały Joanna Jaszczołt i Joanna Iwanowska.Moralność pani DulskiejWe wtorek 7 września 2021 roku odbyło się w naszej szkole Narodowe Czytanie. Lekturą jubileuszowej 10 edycji wydarzenia była