• Rzeczniczka Praw Dziecka

• Monika Horna-Cieślak – adwokatka, działaczka społeczna, badaczka. Urząd Rzeczniczki Praw Dziecka objęła 20 grudnia 2023 roku.

W 2013 roku ukończyła z wyróżnieniem studia stacjonarne na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, zdobywając tytuł magistra prawa i będąc jedną z najlepszych absolwentek wydziału.

Monika Horna-Cieślak była Członkinią Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, przewodniczącą Sekcji Praw Dziecka oraz członkinią Komisji ds. współpracy z sądami przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Jest także tutorką programu HELP Rady Europy.

Od lat udziela pomocy prawnej osobom młodym w trudnych dla nich sytuacjach życiowych. Zmienia prawo, rozwija działalność szkoleniowo-edukacyjną, współtworzy nowe standardy ochrony małoletnich. Pracując nad tzw. „Ustawą Kamilka z Częstochowy”, przyczyniła się do wprowadzenia historycznej zmiany prawnej w Polsce. Po licznych konsultacjach ze środowiskami młodzieżowymi stworzyła także projekt ustawy zwiększającej dla osób młodych dostęp do psychologa bez konieczności zgody opiekuna prawnego.

• Dziecięcy Telefon Zaufania

• Dzieci i młodzież, a także ich rodzice mają zapewnione wsparcie w formie bezpłatnej infolinii czynnej 7 dni w tygodniu. To Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12. Pod tym numerem telefonu młodzi ludzie, a także ich opiekunowie mogą otrzymać bezpłatne i profesjonalnie wsparcie psychologiczne. Do dyspozycji dzieci i młodzieży jest także czat internetowy. Zarówno telefon zaufania, jak i czat zapewniają pełną dyskrecję oraz anonimowość i są dostępne siedem dni w tygodniu przez całą dobę.

• Prawa Dziecka – dokumenty Organizacji Narodów Zjednoczonych

• Zbiór zawiera głównie deklaracje i umowy międzynarodowe ratyfikowane przez Polskę, przyjęte w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wśród nich znajdują się te najważniejsze – Deklaracja Pra Dziecka i Konwencja o prawach dziecka. Publikacja obejmuje również dokumenty o tak żywotnym znaczeniu jak: Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych czy Międzynarodowy Pakt Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych, które stanowią fundament praw człowieka, a tym samym pozostają w ścisłym związku z tematyką praw dziecka.

Prawa Dziecka – dokumenty Organizacji Narodów Zjednoczonych (PDF, 3,75 MB)